Verejný sektor sa možno zúčastní na odpise dlhu Grékom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lagardeova
Francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardeová. Foto: SITA, AP

PARÍŽ 25. januára (WEBNOVINY) – Na reštrukturalizácii gréckeho dlhu sa budú možno musieť podieľať aj veritelia z verejného sektora.

Vyhlásila to šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Zapojenie verejného sektora bude podľa nej nevyhnutné vtedy, keď dohoda Atén o znížení ich dlhu so súkromnými veriteľmi nebude dostatočná.

„Rovnováha medzi účasťou súkromného a verejného sektora je znepokojivou otázkou,“ povedala Lagardeová v rozhovore s novinármi. „Ak sa Grécko so súkromnými veriteľmi nedohodne na dostatočnej úrovni, verejný sektor, ktorý vlastní grécke dlhopisy, by sa tiež do pomoci mohol zapojiť,“ uviedla.

Lagardeová ďalej povedala, že reformné snahy európskych krajín ako navýšenie záchranného fondu sú kľúčovým pre zdravie svetovej ekonomiky. Vyzýva tiež ďalšie krajiny, aby sa k snahám pripojili. Podľa Lagardeovej by pomohlo obnoviť dôveru v región skombinovanie dočasného Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) so stálym mechanizmom ESM. „Ak by oba vytvorili spoločný európsky fond, vyslalo by to veľmi silný signál dôvery v Európu,“ povedala Lagardeová.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová však odmietla návrhy, že by EFSF a ESM fungovali súčasne, namiesto toho, aby stály euroval nahradil dočasný, ako sa pôvodne plánovalo. Francúzsko návrh Lagardeovej podporuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováChristine Lagardeová