ZMOS podpísal memorandum so SIEA, cieľom ich spolupráce sú energeticky sebestačné obce a mestá (video)

zmos
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik na tlačovej besede. Foto: ZMOS, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenské obce a mestá by v budúcnosti mohli byť energeticky sebestačné. Taký je aspoň cieľ, ktorý by malo pomôcť naplniť memorandum podpísané Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA).

Obe inštitúcie plánujú spolupracovať v oblasti rozvoja udržateľnej energetiky a dekarbonizačného procesu v regiónoch.

Energetická sebestačnosť z eurofondov

Ako na tlačovej besede priblížil predseda ZMOS Jozef Božik, vďaka memorandu chcú v regiónoch vytvoriť také podmienky, aby v budúcnosti boli energeticky sebestačné.

Aby vďaka zdrojom z Európskej únie prostredníctvom usmernenia a poradenstva jednotlivých centier, ktoré vzniknú na území regiónov, sme vedeli našim starostom a primátorom vytvoriť v spolupráci so SIEA taký servis, ktorý im umožní, aby sa zapájali do výziev, aby boli sebestačnejšie a neboli viazané na celosvetové výkyvy cien energií,“ zhrnul.

Balík 900 miliónov eur

Božik doplnil, že bude alokovaných 125 mil. eur z celkového balíka viac ako 900 mil. eur. Tie by sa mali čo najefektívnejšie použiť na refundáciu nákladov súvisiacich so zabezpečovaním technológií, ktoré by mali zvýšiť energetickú sebestačnosť obcí a miest.

Pevne verím, že vďaka tomuto memorandu ZMOS a SIEA urobia všetko preto, aby spoločne dosiahli stav, keď viac ako 900 mil. eur bude použitých na to, aby obce a mestá boli energeticky sebestačnejšie,“ uzavrel.

Nové energetické centrá

Generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič upresnil, že celkovo vznikne osem krajských energetických centier a 23 regionálnych centier udržateľnej energetiky, pričom ich hlavnou úlohou bude zabezpečiť v jednotlivých regiónoch odborné kapacity.

Cieľom centier je mapovanie potenciálu využitia nielen obnoviteľných zdrojov energie, ale samozrejme zabezpečiť aj podporu pri tvorbe budúcich projektov v týchto regiónoch,“ zhodnotil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef BožikStanislav Jurkovič
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúraZMOS Združenie miest a obcí Slovenska