Úniky plynu monitorujeme a podnikáme kroky na ich redukovanie, tvrdí Eustream

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plynovod Eustream
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran.

Spoločnosť Eustream odmieta tvrdenia Greenpeace Slovensko o zľahčovaní problému emisií metánu. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Pavol Kubík, spoločnosť Eustream pri svojej prevádzke podrobne monitoruje úniky zemného plynu.

Významné investície

„Tieto údaje dlhodobo a transparentne reportuje, a najmä podniká aktívne kroky na ich redukovanie. Vďaka významným investíciám do technológie sa nám od roku 2010 podarilo emisie metánu znížiť približne o 80 percent. Je to aj výsledok dôsledného prečerpávania zemného plynu pri údržbe plynovodov pomocou mobilných kompresorov, a tiež vďaka zavedenému systému detekcie a odstraňovania fugitívnych emisií na celej prepravnej technológii,“ zdôraznil Kubík.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Slovenský prepravca zemného plynu vie v súčasnosti odhaliť a následne eliminovať prevažnú väčšinu všetkých zdrojov únikov.

„Zvyšné úniky, z ktorých časť nie je možné úplne eliminovať v dôsledku prevádzkových a bezpečnostných postupov (napríklad odvetrávanie po vypnutí kompresorovej jednotky), v súčasnosti tvoria už menej ako jednu stotinu prepravovaného množstva zemného plynu. Metánové úniky sa teda v podmienkach našej spoločnosti pohybujú rádovo v tisícinách z celkového prepraveného množstva zemného plynu,“ dodal Kubík.

Nové pravidlá monitorovania

Spoločnosť Eustream je členom Oil & Gas Methane Partnership 2.0 (OGMP) – globálneho partnerstva, v rámci ktorého sa ropné a plynárenské spoločnosti zaviazali k novým pravidlám monitorovania, reportovania a redukcie metánových emisií.

„Túto iniciatívu vnímame ako šancu na zlepšenie klímy v globálnom meradle, keďže väčšinu metánových emisií v energetike je možné odstrániť pri relatívne nízkych nákladoch. Zároveň aktívne podporujeme iniciatívy Európskej komisie na monitorovanie a znižovanie metánových emisií. Ide o tému, ktorá sa rieši aj v rámci legislatívneho plynárenského balíčka predloženého vlani v decembri,“ doplnil Kubík s tým, že je však dôležité upozorniť, že aj po započítaní metánových emisií z celého cyklu od produkcie po spotrebu je zemný plynu stále výrazne ekologickejší v porovnaní s inými fosílnymi zdrojmi.

Eustream podľa svojho hovorcu podporuje rozvoj obnoviteľných zdrojov, osobitne vodíkovej energetiky, na ktorú sa aktívne pripravuje. „Už dnes preto postupne investujeme do pripravenosti na prepravu nízkoemisných plynov (vodíka). Do konca roku 2023 plánujeme byť pripravení prepravovať až do 5 percent vodíka v zmesi so zemným plynom,“ konštatoval Kubík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dorota OsvaldováPatrícia BrandysováPavol Kubík
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEustreamGreenpeace SlovenskoMedzinárodná energetická agentúra (IEA)