Starostlivosť o chladničku od A po Z

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Close up Of An Open Refrigerator
Foto: 123RF

Zhrnuli sme pre vás starostlivosť o chladničku a mrazničku v pár jednoduchých krokoch: Od prvého zapnutia až po likvidáciu starého spotrebiča. V článku sa dozviete praktické tipy a v závere zhrnutie v 6 krokoch, ktoré si môžete nalepiť na chladničku.

Prevoz chladničky

Pred prvým spustením chladničky počkajte aspoň 2 hodiny, ak sa prevážala nastojato. V prípade, že ju dopravca prevážal naležato, počkajte so zapnutím až 24 hodín. Potrebujú sa totiž vyrovnať prevádzkové kvapaliny a teplota. Po uplynutí tohto času zapojte chladničku do elektriny a podľa pribaleného návodu nastavte správnu teplotu chladničky i mrazničky.

Skladovanie potravín v chladničke

Opravám a námraze na vnútorných stenách spotrebiča predídete i správnym skladovaním potravín v chladničke a mrazničke. Vyhnite sa najmä dvom extrémom: prázdna chladnička vs. preplnená chladnička.

Prázdna chladnička spotrebuje oveľa viac elektrickej energie, pretože chladí steny a pár kúskov potravín. Práve potraviny udržiavajú nízku teplotu vo vnútri, a tak sa spotrebúva menej energie.

Naopak, v preplnenej chladničke zase necirkuluje vzduch. Ideálne teda je, ak chladničku plníte priebežne do 3/4 kapacity.

Funkcia chladničky: No Frost

Jednoduchší spôsob, ako sa vyhnúť námraze, je kúpa chladničky s funkciou No Frost. Americké chladničky majú túto funkciu väčšinou priamo vo výbave.

Výhody funkcie No Frost:

  • už nemusíte chladničku pravidelne odmrazovať, ušetríte si prácu, energiu aj financie, potraviny neprimrznú k stene chladničky ani sa na nich nevytvorí námraza,
  • uskladnené jedlo vydrží dlhšie čerstvé,
  • zabraňuje množeniu baktérií, vetranie eliminuje zápachy šíriace sa z chladničky, jednoduchšie rozmrazovanie potravín.

Čistenie chladničky a mrazničky

Rutinné čistenie chladničky je vhodné raz za mesiac. Celkové čistenie a odmrazenie svojej mrazničke a chladničke doprajte raz za polroka. Odmenia sa vám nižšou spotrebou energie a výdržou uložených potravín. Nánosy ľadu spôsobujú totiž vyšší výkon, a tým vyššie nároky na elektrickú energiu.

Dobrá rada: Navyše, pravidelnou a dôkladnou starostlivosťou predĺžite životnosť spotrebiča a ušetríte si nejeden výjazd servisného mechanika.

  1. Najskôr spotrebič vypnite a odpojte z elektriny.
  2. Po vypnutí nechajte chladničku spontánne odmraziť.
  3. Pripravte si pod ňu handru alebo uterák na zachytenie vody.
  4. Proces urýchlite, ak opatrne plastovou lopatkou zoškrabete ľad a dovnútra umiestnite misku s teplou vodou.
  5. Medzi odmrazovaním si vytrieďte potraviny a uskladnite ich pri dostatočne nízkej teplote. Ideálne je preto rozmrazovať chladničku v zime.
  6. Mydlovou alebo octovou vodou, prípadne špeciálnym prípravkom na chladničku, vyčistite vnútro chladničky a mrazničky, vrátane odtoku.
  7. Celý spotrebič vyumývajte aj zvonku a zo zadnej strany vysajte prach. Pomôžete tým chladničke, aby správne chladila.
  8. Zásuvky, police a doplnky poumývajte teplou mydlovou vodou v dreze alebo sprche.
  9. Všetky časti i vnútro chladničky a mrazničky dôkladne vytrite dosucha alebo nechajte prirodzene vyschnúť.
  10. Až potom môžete pristúpiť k opätovnému zapnutiu a nastaveniu teploty.
  11. Do horných políc chladničky a na dvierka môžete umiestniť otvorené konzervy, džemy, omáčky, vajíčka a maslo. Teplota je tu vyššia. Týmto potravinám to však neprekáža.
  12. V strede uchovávajte syry a mliečne výrobky.
  13. Dolné police si vyhraďte na mäso, mäsové výrobky, údeniny a ryby. Tu je teplota najnižšia, čím zabránite skazeniu potravín a zbytočnému plytvaniu.
  14. Na dvierka ešte uložte nápoje v sklenených či plastových fľašiach.
  15. Keď dosiahne mraznička teplotu -18 °C, je správny čas nasťahovať potraviny do jednotlivých zásuviek. Oddeľte zeleninu a ovocie od mäsa a mäsových výrobkov. Zamraziť môžete i čerstvé pečivo.

TIP: Praktické je zamraziť chlebík rozkrájaný na krajce. Budete si tak môcť vždy zobrať len toľko, koľko zjete a nemusíte čakať, kým sa rozmrazí celý bochník.

Ako vyčistiť odtok v chladničke

Upchatý odtok môže byť príčinou zápachu. Čiastočky potravín, omrvinky, prach a iné nečistoty, ktoré sa zachytia na zadnej strane chladničky, pri odmrazení jednoducho skĺznu rovno do odtoku. Následne môžu spôsobovať znečistenie a zápach spôsobený rozkladajúcimi sa baktériami. Vyhrňte si rukávy, prišlo na rad čistenie.

Na vyčistenie odtoku chladničky si pripravte:

  • kefku, ihlicu alebo slamku,
  • vatovú tyčinku,
  • čistiaci prostriedok určený na chladničky alebo mydlovú vodu,
  • mäkkú handričku.

Usadené zvyšky jednoducho vyčistíte kefkou, vatovou tyčinkou, ihlicou alebo slamkou. Handričkou namočenou v mydlovej vode dobre utrite okolie a zápach je preč.

Ako odstrániť zápach z chladničky

V prvom rade prezrite potraviny, ktoré sú najčastejšie zdrojom zápachu. Ak ste už vyčistili odtok chladničky, vyutierali ju mydlovou vodou, môžete príjemne voňavú chladničku udržiavať aj týmito malými trikmi:

  • Aromatické syry a iné delikatesy dobre uzavrite do vzduchotesnej dózy alebo špeciálnej zásuvky.
  • Potraviny v chladničke pravidelne kontrolujte.
  • Určite špeciálnu krabičku, do ktorej dáte výrobky, ktoré treba rýchlo spotrebovať.
  • Umiestnite do chladničky niektorý z prírodných pohlcovačov pachov: mletá káva, rozkrojené jabĺčko, citrón, alebo nasypte do malej misky vanilkový cukor.
  • Vajíčka tiež dokážu pohltiť výrazné pachy z rýb či údenín.
  • Vysoké percento pachov a baktérií dokáže zachytiť i špeciálny antibakteriálny filter.

Ako opraviť tesnenie na chladničke

Pri čistení sa zamerajte aj na tesnenie chladničky s mrazničkou. Predídete tak výmene či oprave tesnenia, ktorá si vyžaduje zručnosť alebo rovno mechanika. V tesnení sa zachytáva mastnota, nečistoty a ľahko sa môžu vytvoriť plesne alebo množiť zapáchajúce baktérie.

Tesnenie najskôr zbavte omrviniek vysávačom alebo malou metličkou. Dôkladne zbavte mastnoty a všetky záhyby poumývajte mydlovou vodou. Nasleduje dôkladné vysušenie.

Napokon aplikujte pár kvapiek bežného kuchynského oleja, ktorý tesnenie udrží mäkké a zabráni jeho popraskaniu.

Ak sa vám zdá, že tesnenie niekde odstáva, môžete ho pomocou fénu nahriať a poupraviť.

Dokonalé tesnenie totiž znižuje spotrebu elektrickej energie a udržuje vaše potraviny čerstvé na maximum. Oplatí sa preto venovať mu dostatočnú pozornosť.

Stará chladnička. Kam s ňou?

Ak meníte starú chladničku za novú, v predajni sú povinní vziať starú chladničku na tzv. spätný odber. Čo znamená, že za recyklačný poplatok, ktorý je už súčasťou ceny spotrebiča, ju ekologicky zlikvidujú. Inak existujú zberné dvory, prípadne mobilné zberne, ktoré vykupujú staré spotrebiče.

Práve chladničku je dôležité nechať zlikvidovať správne, pretože obsahuje freóny, ktoré môžu napáchať veľké škody v ovzduší! Pri likvidácii sa chladnička rozoberie, odstránia sa škodlivé látky a roztriedia sa na druhotné a odpadné suroviny.

Zaujímavosť: Ak by unikli freóny z 1 chladničky, napáchajú rovnakú škodu, ako keby ste autom prešli vzdialenosť 20 000 km.

Čistenie chladničky v kocke

Venujte trochu času starostlivosti o svoju chladničku a mrazničku. Odmenou vám bude voňavý a čistý spotrebič, ktorý správne funguje a nemrhá zbytočne energiou.

  • Raz za polroka odmrazte chladničku a mrazničku.
  • Raz za rok opatrne odstráňte prach zo zadnej strany chladničky.
  • Pravidelne kontrolujte a čistite tesnenie. Raz za mesiac vyčistite vnútro chladničky.
  • Podľa potreby odstráňte zápach a vyčistite odtok.
  • Pravidelne leštite nerezový povrch špeciálnym prípravkom

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať