ŠPECIÁL: Koronakríza má dopady na spotrebu energií, energetici pripravili viacero opatrení

žiarovka
Ilustračné foto pixabay.com

Slovenské domácnosti by sa mali pripraviť na zvýšené výdavky za energie. V závislosti od toho ako a na čo sa energie v domácnosti využívajú, môže totiž počas koronakrízy podľa odhadov spoločnosti innogy Slovensko spotreba narásť o 10 % pri elektrine a o 7 % pri plyne. „Domácnosti teda môžu očakávať zvýšenie výdavkov, ktoré sa prejaví vo vyúčtovacej faktúre,“ povedal pre portál vEnergetike.sk výkonný riaditeľ innogy Slovensko Miroslav Kulla.

Do úvahy treba brať aj počasie

Keďže sa ľudia viac zdržujú vo svojich domovoch z dôvodu ochrany zdravia, starostlivosti o deti, práce z domu aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP) predpokladá, že v segmente domácností môže prísť k individuálnemu miernemu zvýšeniu spotreby energií. „Vo všeobecnosti však zatiaľ môžeme povedať, že sa napriek tejto zložitej situácii správa väčšina našich zákazníkov veľmi zodpovedne a dokonca sme najmä v poslednom čase zaznamenali mnoho žiadostí o zvýšenie zálohových platieb, v snahe predísť prípadným nedoplatkom na konci zúčtovacieho obdobia,“ podotkol hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Spotreba energií zákazníkov v domácnostiach narástla počas koronakrízy podľa Stredoslovenskej energetiky v jednotkách percent oproti štandardu. Hovorkyňa stredoslovenských energetikov Michaela Krivá však upozorňuje, že do úvahy treba brať aj vplyv počasia a to najmä u zákazníkov, ktorí používajú elektrinu aj na vykurovanie. Spoločnosť ZSE Energia tvrdí, že spotreba energií je aj počas týchto dní stabilná, zaznamenala len mierne zvýšenie. „To, že zamestnanci pracujú z domu, nemá výrazný vplyv na zvýšenú spotrebu v domácnostiach,“ myslí si hovorkyňa ZSE Energia Michaela Dobošová.

Koronaopatrenia od innogy Slovensko

  • Pre nových zákazníkov z radov domácnosti máme pripravený produkt so zľavou na dodávku zemného plynu, výhodné ceny ponúkame a garantujeme už dlhodobo. Stať sa zákazníkom innogy Slovensko je jednoduché. A v dnešnej situácii odporúčame kontaktovať nás online. Všetko sa dá vybaviť z domu, stačí pár klikov na našej stránke innogy.sk. Je to podobné ako bežný nákup cez populárne e-shopy.
  • Všetkým zákazníkom–domácnostiam vieme navyše poradiť ako znížiť svoju spotrebu energií a tak znížiť prípadné nedoplatky. Naši innogy experti síce dnes nemôžu navštíviť zákazníkov u nich doma, sú však k dispozícii telefonicky. A už pripravujeme i ďalšie možnosti online komunikácie, ktoré dokážu aspoň čiastočne nahradiť osobnú návštevu.
  • V prípade, že zistíme, že zákazník z radov domácností nemôže plniť svoje záväzky, ponúkneme mu niektoré z prijatých opatrení. Napríklad zákazníkom ponúkame splátkový kalendár a odklad splatnosti. Zaviedli sme zasielanie tzv. SMS pripomienok, ktoré zákazníkom bezplatne pripomínajú že ich platba je po dátume splatnosti. SMS správa dáva zákazníkom možnosť kontaktovať nás a dohodnúť sa na vhodnom riešení ich nepriaznivej situácie. Zároveň nám pomáha identifikovať zákazníkov ohrozených koronakrízou.
  • Tiež sme dočasne umožnili opätovné pripojenie tých zákazníkov, ktorí boli odpojení ešte pred koronakrízou, a to len na základe nascanovaného dokladu o úhrade. Nečakáme až na pripísanie peňažných prostriedkov na účet, ako pred koronakrízou. Navyše platí, že aktívne monitorujeme správanie našich zákazníkov, vnímame čo potrebujú a podľa toho prijímame ďalšie opatrenia, resp. upravujeme naše procesy.

Pokles spotreby v priemysle

Opačná situácia je pri priemyselných odberateľoch. Pri nich dodávatelia energií všetci zhodne evidujú pokles spotreby energií. Treba za tým hľadať obmedzenie výroby či fungovania priemyselných prevádzok. „Celkovo v porovnaní s predchádzajúcim obdobím pozorujeme pokles spotreby energií na úrovni 10 až 20 %, pričom výraznejší je pokles v spotrebe elektriny oproti zemnému plynu,“ dodal Kulla. „V objemoch spotreby elektriny aj plynu zaznamenávame signifikantný pokles,“ doplnil konateľ spoločnosti Elgas Slovensko Vlastimil Vaníček.

Na zníženej spotrebe energií má podľa SSE najväčší vplyv automotive. „Došlo k zastaveniu produkcie vo všetkých štyroch slovenských automobilkách. A aj napriek tomu, že niektoré z nich už s prevádzkou začali, stále je to s obmedzeniami,“ uviedla Krivá s tým, že po Veľkej noci a miernom uvoľnení opatrení, sú už viditeľné postupné rasty spotreby a aktuálny pokles spotreby energií je už nižší. Pohybuje sa v spomínanom intervale od 10 do 20%, pričom na začiatku koronakrízy bola spotreba znížená až o tretinu.

Pripravili viacero opatrení

Energetici pripravili pre svojich zákazníkov viacero opatrení počas súčasnej koronakrízy. Dodávatelia energií sú ochotní pri platení faktúr dohodnúť sa s každým jedným zákazníkom, ktorý sa dostal pre súčasnú pandémiu do problémov. „V prípade, že zistíme, že zákazník z radov domácností nemôže plniť svoje záväzky, ponúkneme mu niektoré z prijatých opatrení. Napríklad zákazníkom ponúkame splátkový kalendár a odklad splatnosti,“ povedal Kulla s tým, že ich firma zatiaľ neeviduje výrazné nárasty v požiadavkách zákazníkov na využitie pripravených opatrení. „Pre nových zákazníkov z radov domácnosti máme taktiež pripravený produkt so zľavou na dodávku zemného plynu,“ podotkol Kulla.

Posun splatnosti zálohových platieb alebo vyúčtovacích faktúr ako aj zmenu výšky zálohových platieb ponúka svojim odberateľom aj ZSE Energia. „Momentálne nie je účtovaný poplatok za upomienku ani úroky z meškania,“ dodala Dobošová. Štátni plynári z SPP od začiatku upozorňujú zákazníkov, aby pri problémoch s platbami za energie nečakali a hneď sa obrátili na zamestnancov spoločnosti. „Tí sú pripravení každú žiadosť o úpravu platobných podmienok veľmi citlivo posúdiť a nájsť obojstranne prijateľné riešenia,“ konštatoval Šebesta.

Spoločnosť Elgas všetkým domácnostiam, ktorým dodáva elektrickú energiu a plyn, garantuje, že od 1. apríla do 30. júna tohto roka nebude prerušovať dodávky energií pre neuhradené faktúry v lehote splatnosti a zároveň odpúšťa účtovanie úroku z omeškania úhrady. „Podnikateľom sa snažíme pomôcť nájsť východisko z tejto situácie a zjednodušiť opätovné naštartovanie ich biznisu na individuálnej úrovni a to predovšetkým znížením zálohových platieb a dohodami na splátkových kalendároch,“ dodal Vaníček.

Spoločnosť SSE prijala viacero opatrení v súvislosti s možnou platobnou neschopnosťou klientov. „Dôležité je, aby nás klienti kontaktovali a spolu sme hľadali individuálne riešenia,“ uzavrela Krivá.

Koronaopatrenie od Stredoslovenskej energetiky:

  • Súčasná situácia nás motivovala k rýchlejšiemu uvedeniu niektorých pripravovaných produktov na trh. Preto by sme už v máji chceli zákazníkom ponúknuť nákup na splátky, pričom v prvej fáze ho budú môcť využiť pre obstaranie úsporných zdrojov energie v programe zelená domácnostiam. Takže okrem štátnej dotácie až do 3 400 eur si záujemcovia o úspory energií budú môcť náklady na túto investíciu rozložiť na 5 rokov, bez nutnosti zaplatiť celú čiastku naraz.
  • chceme vylepšiť ceny našich produktov a služieb, aby boli pre ľudí dostupnejšie. Predpokladáme zvýšenie zľavy na odber plynu od SSE na dvojnásobok, čím môžu domácnosti ušetriť nemalú časť svojich rodinných výdavkov. Výhodné je to najmä pre domácnosti, ktoré plynom vykurujú alebo ním ohrievajú vodu. Takto vedia dlhodobo ušetriť na energiách. Náš SSE Opravár zase vyrieši havarijné situácie v domácnosti výhodnejšie, a prvý polrok úplne zadarmo.
  • Urýchľujeme tiež práce na novom zákazníckom portáli eZóna SSE, aby mohli naši zákazníci zadávať všetky svoje požiadavky elektronicky, z pohodlia domova. Rozhodli sme sa čo najrýchlejšie zákazníkom priniesť prvý balík užitočných funkcií pre „bezkontaktné“ vybavenie, vrátane online platieb, úpravy zálohových platieb, zadávania požiadaviek na zmeny a rôzne prehľady súvisiace s platbami alebo spotrebou. Tu vstupujeme do fázy záverečného testovania a snažíme sa eZónu SSE sprístupniť klientom čo možno najskôr.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michaela DobošováMichaela KriváMiroslav KullaOndrej ŠebestaVlastimil Vaníček
Firmy a inštitúcie ElgasInnogySPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaZSE Energia