Slovenský plynárensky priemysel je pri dodávkach plynu stále najväčší

Obrazok plyn.jpg
Foto: SSE

Štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) zostáva najsilnejším hráčom na trhu s dodávkami zemného plynu. Ako vyplýva z údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), pri domácnostiach vlani SPP ovládol 62-percentný trhový podiel. V kategórii priemyselných zákazníkov mali štátni plynári 54-percentný podiel a pri malých podnikoch dokonca 74-percentný trhový podiel.

Dodávky plynu pre domácnosti

Druhým najsilnejším dodávateľom plynu pri domácnostiach bola vlani spoločnosť innogy Slovensko s takmer 16-percentným trhovým podielom. Prvú trojku uzatvára spoločnosť ZSE Energia, ktorá dosiahla trhový podiel na úrovni deviatich percent. Viac ako 6-percentný trh s dodávkami plynu pre domácnosti ovládla spoločnosť Slovakia Energy a necelý 3-percentný podiel na trhu mala Stredoslovenská energetika.

Priemyselní a malí zákazníci

Pri priemyselných zákazníkoch bola po SPP druhým najsilnejším hráčom na trhu spoločnosť MET Slovakia s takmer 12-percentným trhovým podielom. Prvú trojku uzatvára firma Elgas s 8-percentným podielom. Takmer 7-percentný trhový podiel pri priemyselných odberateľoch ovládla spoločnosť innogy Slovensko. Spoločnosť ZSE Energia získala vyše 4-percentný podiel na trhu a Stredoslovenská energetika viac ako 3-percentný podiel.

Malé podniky sa vlani spoliehali okrem SPP aj na spoločnosť innogy Slovensko, ktorá ovládla na trhu s dodávkami plynu v tomto segmente zákazníkov vyše 17-percentný podiel. Prvú trojku uzatvára Stredoslovenská energetika s trhovým podielom 4 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Innogy SlovenskoSPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaZSE Energia