Samosprávy dostanú na kompenzácie za drahé energie desiatky miliónov eur. Ak používajú na výroby tepla peletky, neuspejú

Karel Hirman
Minister hospodárstva SR Karel Hirman. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Samosprávam by mal štát na boj s drahými energiami dať desiatky miliónov eur. Poverený minister hospodárstva Karel Hirman zatiaľ nevedel úplne konkretizovať sumu, ktorú ministerstvo rozdá v rámci kompenzácii vysokých účtov za energie.

Viac o téme: Energetická kríza

Zdroje potrebujeme dostať od ministerstva financií, v súčasnosti dočísľujeme tú sumu, aká bude potrebná. Pôjde o desiatky miliónov eur,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Hirman.

Platí minuloročná dohoda cien

Štát vykryje samosprávam drahé energie podobne ako firmám, ktorým nereguluje cenu energií regulačný úrad.

Minister hospodárstva Karel Hirman informoval na stretnutí zástupcov združenia samosprávnych krajov SK8, že aj pre samosprávy platí ešte v minulom roku dohodnutá úroveň stropu vo výške 199 eur za megawatthodinu pre elektrickú energiu a 99 eur za megawatthodinu pre zemný plyn, pričom bude kompenzovaných 80 % oprávnených nákladov nad túto úroveň.

Systém kompenzácií pre samosprávy bude teda podobný ako pre subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť, ktorý bol ministerstvom spustený v decembri 2022.

Ceny tepla z peletiek bez kompenzácie

To znamená, že kompenzácie za fakturované dodávky elektriny a plynu sa začnú uhrádzať za rovnakých podmienok, ako v tejto výzve od februára 2023, a to spätne za január. Za takýchto podmienok a takouto formou bude zatiaľ kompenzované obdobie prvého kvartálu 2023.

Ministerstvo hospodárstva zatiaľ neplánuje kompenzovať ceny energií samosprávam, ktoré používajú na výroby tepla peletky. Podľa ministra Hirmana totiž megawatthodina vyrobeného tepla z peletiek kúpených za „rozumnú“ cenu je stále ďaleko lacnejšia ako megawatthodina tepla vyrobeného prostredníctvom plynu. Ceny tepla z peletiek by sa tak ani do kompenzačného mechanizmu nezmestili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel Hirman
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMH Ministerstvo hospodárstva SRSK8 Združenie samosprávnych krajov