Marian Ponechal: Ceny elektriny rastú. Firmy ale môžu ušetriť (Rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto. SITA/AP

Ceny energií stúpajú. O tom, aký to bude mať vplyv na celkovú výšku účtu, ale aj o možnostiach úspor, hovorí Marian Ponechal, vedúci propozícií a analýz ZSE Energia.

Aký vývoj cien elektriny predpokladáte v nasledujúcom období?

Do polovice roku 2016 sme boli svedkami viac ako 5-ročného trendu poklesu cien energií na svetových burzách. Druhá polovica roku 2016 i vývoj v roku 2017 však ukázal, že tento trend je minulosťou. Ceny zaznamenávajú postupný nárast. Cena silovej elektriny na burze medzi rokmi 2016 a 2017 stúpla o 18 %. Rastú nielen ceny forwardov, ale aj spotové ceny. Príčin pre tento vývoj je viacero. Môžeme medzi ne zaradiť studené počasie zo začiatku roka 2017 i problémy s výrobou vo viacerých francúzskych jadrových reaktoroch, ktoré zvýšili dopyt po elektrine z uhlia a plynu. Rovnaký efekt mala masívna odstávka jadrových elektrární v Ázii po zemetrasení v Južnej Kórei (september 2016). Ďalším faktorom bolo sucho v oblasti Škandinávie a južnej Európy počas roka 2017, čo spôsobilo nižšiu produkciu elektriny z obnoviteľných zdrojov (vodné elektrárne) a zároveň teplé počasie na juhu zvýšilo spotrebu elektriny v dôsledku používania klimatizačných zariadení. Predpokladáme, že tento vývoj bude s ohľadom na geopolitickú a ekonomickú situáciu pokračovať. Príčinou sú najmä rastúce ceny uhlia. Rovnaká situácia je aj pri zemnom plyne, ktorý je momentálne mimo centra záujmu. V plyne nie je na Slovensku organizovaná obchodná platforma, preto sa dá cena na spote určiť len približne. Na rok 2016 je to približne 15.00 EUR/MWh a na rok 2017 18.00 EUR/MWh. Ide o globálne trendy, ktoré nemožno ovplyvniť, ale treba sa zamerať na to, ako optimalizovať spotrebu.

Ceny energii.jpg
Ceny energií na burze. Zdroj: ZSE Energia

To znamená, že môžeme očakávať nárast cien aj na faktúrach za elektrinu?

Dodávatelia nakupujú elektrinu na burze, preto sa toto zvýšenie nevyhnutne v istej miere prejaví aj na výške faktúry. Cena samotnej elektriny ale nie je jediným vstupom, ktorý ovplyvňuje konečnú sumu na faktúre za elektrinu, dokonca nemusí byť ani najdôležitejším, keďže samotná cena elektriny tvorí len tridsať až štyridsať percent z celkovej ceny, ktorú platíme. Správnym nastavením možno usporiť na fixných poplatkoch. Väčšina podnikateľov a organizácií má dnes už nainštalované inteligentné merače, smartmetre, ktoré umožňujú priebežne sledovať spotrebu a tiež optimalizovať náklady. Na základe týchto údajov sa dá, napríklad, správne nastaviť maximálna rezervovaná kapacita, či nainštalovať systém na kompenzáciu účinníka. Podnikatelia teda môžu na základe dát z priebehového merania a následných opatrení ušetriť často významné percento nákladov na energie.

Ako by teda mal zákazník postupovať?

Je zrejmé, že väčšina predovšetkým menších firiem sa v tejto téme detailne neorientuje, keďže ide o zložitú problematiku. Je preto dôležité, aby mali kompetentného partnera s dostatočnými odbornými znalosťami, ktorý dokáže poradiť opatrenia, prinášajúce reálne zníženie celkovej fakturovanej sumy. Zákazník by sa mal pozrieť na históriu meraní zo smartmetra, s ktorým mu vie pomôcť jeho dodávateľ energií,  prípadne by mal zvážiť energetický audit, ktorý môže priniesť reálne úspory. Ten môže zákazníkom vyhodnotiť spotrebu nielen elektriny, ale aj plynu, tepla, vody a dodávateľ môže navrhnúť komplexné energetické opatrenia spolu s prepočtom ich ekonomickej návratnosti a prioritizáciou investícií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ZSE Západoslovenská energetika