PORADŇA: Kontrolu komínov vyžaduje aj zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komín
Ilustračné foto. pixabay.com

Poisťovne odporúčajú nechať si komín skontrolovať odborníkom, ktorý vám môže vystaviť potvrdenie. V prípade škodovej udalosti to oceníte.

S príchodom vykurovacej sezóny by okrem spustenia vykurovania nemali ľudia zabúdať ani na veci, ktoré s týmto obdobím súvisia. Jednou z nich je v domoch aj starostlivosť o komíny. Na jeseň je totiž okrem iného tiež pravá kominárska sezóna. Poriadna údržba pritom chráni majetok a zdravie obyvateľov domu a šetrí peniaze. Navyše ju prikazuje aj zákon.

Kominár, či svojpomocne

„Majiteľom domov zákon prikazuje, aby v závislosti od výkonu a typu komína zabezpečili jeho kontrolu v pravidelných intervaloch, či už svojpomocne alebo odborne, keďže nie je presne uvedené, že to musí urobiť kominár,“ uvádza hovorkyňa poisťovne Groupama Martina Cvachová. Poisťovňa však zároveň klientom odporúča, aby si kontrolu nechali urobiť odborníkom, ktorý môže klientovi vystaviť potvrdenie. V prípade škodovej udalosti totiž poisťovateľ zisťuje, do akej miery mohla byť zapríčinená nesprávnou, resp. nedostatočnou údržbou a pýta sa aj na doklady o pravidelných kontrolách.

„Podľa našich skúseností patrí medzi hlavné príčiny požiarov rodinných domov práve nedostatočná údržba a z toho plynúca technická porucha alebo opotrebenie vykurovacieho telesa, či porušenie dymovodu,“ dodáva Cvachová.

Pri komínoch to nekončí

Pri komínoch by sa však kontrola a údržba vykurovacieho systému končiť nemala. Pravidelná kontrola sa totiž vzťahuje okrem nich aj na kotle a iné vykurovacie zariadenia. Interval kontroly závisí od typu kotla, jeho výkonu, paliva či typu budovy. Napríklad, bežný kotol v rodinnom dome s výkonom nad 100 kW treba kontrolovať každé tri roky.

Pri pravidelných kontrolách pritom nejde len o údržbu. Kominári, ale aj servisní technici, vám pred každou zimou môžu zariadenie nastaviť tak, aby ste zbytočne nekúrili von oknom a ušetrili tak aspoň pár eur. „Mnohé komíny sú upchaté, zachytávajú sa sadze a vznikajú problémy s prúdením dymu. Človek pochopiteľne viac vetrá a samozrejme aj viac kúri,“ hovorí kominár Juraj Čierny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať