Najvýkonnejšia nabíjacia stanica na Slovensku je oficiálne otvorená. Zvládne nabiť aj elektrické nákladné autá (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nabíjacia stanica pre nákladné vozidná
ZSE Drive otvoril prvú verejnú nabíjaciu lokality pre nákladnú automobilovú dopravu. Sídli v areáli EMPARK v Trnave. Foto: SITA/ZSE
Tento článok pre vás načítala AI.

ZSE Drive otvoril prvú verejnú nabíjaciu lokality pre nákladnú automobilovú dopravu. Sídli v areáli EMPARK v Trnave a aktuálne ide o najvýkonnejšiu nabíjaciu stanicu na Slovensku, jej maximálny výkon je 400 kW.

ZSE Drive na Slovensku prevádzkuje takmer 500 verejných nabíjacích bodov, do konca tohto roka má v pláne vybudovať ďalších približne 150 ultrarýchlych nabíjacích bodov. Na nabíjanie pritom využíva elektrickú energiu vyrobenú malými vodnými elektrárňami lokálne na Slovensku.

Základný kameň rozvoja nabíjacej siete nákladných vozidiel

„Téma elektromobility predstavuje dôležitú súčasť nevyhnutnej energetickej transformácie 21. storočia. Intenzívne pracujeme na rozvoji infraštruktúry pre elektromobily, pretože jej dostupnosť tvorí jeden z najdôležitejších nástrojov na prekonanie predsudkov spotrebiteľov vyplývajúcich z obáv z dojazdu elektromobilov. Vďaka spolupráci so spoločnosťou EMPARK sme položili základný kameň rozvoja verejnej nabíjacej siete pre nákladnú automobilovú dopravu na Slovensku,“ uviedol člen predstavenstva ZSE Juraj Krajcár.

Ako doplnil vedúci predaja nákladných vozidiel v spoločnosti Daimler Truck & Bus Slovakia Ján Šulek, bez verejných nabíjacích bodov s výkonom okolo 400 kW sa o zavádzaní elektrických nákladných vozidiel do flotíl slovenských dopravcov dá len diskutovať, respektíve je obmedzené len na trasy, kde si dopravca vystačí s nabíjačkou vo vlastných priestoroch, alebo v priestoroch nakládky/vykládky tovaru a rozvozová trasa nemôže byť dlhšia ako dojazd vozidla na jedno nabitie.

Kľúčový bod pre mnohých zákazníkov

„Preto sa veľmi tešíme, že sa ZSE Drive v spolupráci s EMPARK Trnava rozhodli ísť do takejto investície. Už takmer jeden a pol roka na Slovensku testujeme naše vozidlá v reálnych podmienkach u konkrétnych zákazníkov a práve nabíjací bod v Trnave bol mnohokrát ten kľúčový, kde sme si želali možnosť rýchleho dobitia vozidla kvôli rezerve na dojazd, alebo kvôli predĺženiu celkového dojazdu vozidla,“ zdôraznil.

EMPARK Trnava ponúka komplexné služby pre vodičov nákladnej dopravy. Poskytuje parkovací priestor až pre 150 kamiónov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Krajcár
Firmy a inštitúcie ZSE Západoslovenská energetika