Najväčší dovozca ropy po takmer troch rokoch otvára svoje hranice. Ako to ovplyvní ceny pohonných látok?

Tankovanie, benzín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na slovenských čerpacích staniciach výrazné zmeny pri cenách pohonných látok analytička neočakáva. Analytička 365.bank Jana Glasová na základe vývoja svetových cien ropy predpokladá, že ceny na našich pumpách v nasledujúcom týždni budú viac-menej stabilné na súčasných úrovniach.

Úvodný týždeň nového roka so sebou priniesol zvýšenie cien pohonných látok na našich čerpacích staniciach. Čo sa týka vývoja na ropnom trhu, tak v prvom tohtoročnom týždni ceny ropy klesli pod 80-dolárovú hladinu, ale tento týždeň opäť vzrástli smerom k úrovni 85 dolárov za barel. Preto očakávame, že ceny pohonných látok na našich pumpách by sa mohli v ďalšom týždni držať zastabilizované na súčasných úrovniach,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

Ceny benzínu na našich pumpách postupne z týždňa na týždeň klesali a to až 10 týždňov po sebe. Prvý tohtoročný týždeň ale priniesol zmenu. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa totiž ceny pohonných látok v prvom týždni 2023 zvýšili. Liter 95-oktánového benzínu sa minulý týždeň predával za priemernú cenu 1,491 eur a v týždňovom porovnaní sa tak jeho cena zvýšila o 0,4 %. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,679 eur a jeho cena dokonca výrazne vzrástla o 3,5 %. Nafta mierne zdražela o 0,4 % na úroveň 1,619 eur za liter.

Stále priplácame

V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu ale stále priplácame, aj keď tento nárast je už len mierny. Benzín 95 je drahší o 2 % ako vlani a benzín 98 len o 1,3 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o zhruba 18 % drahšia ako vlani.

Počas minulého týždňa ceny ropy Brent postupne klesali z úrovne 86 amerických dolárov za barel až smerom k 78 dolárom za barel. Tento týždeň bol ale vývoj na ropnom trhu presne opačný. V úvode tohto týždňa sa totiž Brent ešte držala pod 80-dolárovou hranicou, ale postupne zo dňa na deň rástla až nad hodnotu 84 dolárov za barel.

Najväčší svetový dovozca ropy

Pod zvýšenie cien ropy sa podpísali očakávania, že v Číne by mohol začať rásť dopyt po rope a pohonných látkach po tom, ako krajina po takmer troch rokoch opäť otvorila svoje hranice. Čína je pritom najväčším svetovým dovozcom ropy,“ podotkla Glasová.

Dlhodobo je ale ropa tlačená nadol hlavne obavami z potenciálnej recesie globálnej ekonomiky, ktorá by viedla aj k poklesu dopytu po nej. Ďalší vývoj na ropnom trhu bude podľa nej závisieť hlavne od toho, ako budú trhy ďalej vnímať obavy z recesie globálneho hospodárstva a aké budú ich očakávania ohľadom vývoja dopytu po rope v Číne, uzavrela Glasová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie 365 bankŠtatistický úrad SR