Štátne podiely v energofirmách pôsobiacich na voľnom trhu zatiaľ nepredajú, rozhodne sa po koronakríze

Galek
Štátny tajomník MH SR Karol Galek. SITA

Privatizácia podielov štátu v energetických firmách sa nateraz odkladá. Nové vedenie ministerstva hospodárstva, ktoré nominovala strana SaS, sa chce k predaju štátnych akcií vrátiť po koronakríze. Práve strana SaS hlásala pred parlamentnými voľbami, že štát je zlý vlastník, a všade tam, kde to bude možné sa zbaví štátnych akcií. „Akonáhle dôjde k uvoľneniu mimoriadnej situácie k pôvodnému predvolebnému zámeru sa opätovne vrátime. Platí to však iba v prípade spoločností, ktoré pôsobia na voľnom trhu a majú aj relevantnú trhovú hodnotu. Takéto úvahy nikdy neboli v prípade regulovaných a prirodzených monopolov,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Určite nepredajú Slovenské elektrárne

Ktoré štátne podiely by mohli získať strategickí investori rezort hospodárstva menovite nekonkretizoval. Ministerstvo však podľa Galeka určite nebude okrem regulovaných a prirodzených monopolov predávať napríklad Slovenské elektrárne, v ktorých štát vlastní 34-percentný podiel. „Neuvažujeme o tom (o privatizácii – dop. red.) v prípade Slovenských elektrární, kde je prioritou dostavba Atómovej elektrárne Mochovce. Postoj predchádzajúcich vlád pod taktovkou Smeru k tejto problematike spôsobil, že sa Slovenské elektrárne dostali do krízovej situácie, z ktorej sa bez legislatívnej a administratívnej podpory, ako aj efektívneho dohľadu štátu, nedostanú,“ doplnil Galek.

Koronakríza nesmie poškodiť energetický reťazec

V súčasnej situácii poznačenej koronakrízou je podľa štátneho tajomníka úlohou rezortu hospodárstva predovšetkým zachovať energetický sektor ako ucelený reťazec bez strát. „Hoci budú krízou zasiahnutí všetci účastníci tohto reťazca, dôležité je rovnomerne rozložiť riziko, aby žiaden z nich neutrpel na úkor druhého,“ konštatoval Galek. Z tohto pohľadu nie je podľa ministerstva v súčasnosti vhodný čas na predaj podielov štátu v energetických spoločnostiach, nakoľko by to znefunkčnilo alebo ohrozilo viaceré pripravované opatrenia, o ktorých rezort diskutuje s energetickými spoločnosťami, ako napríklad odklad splatnosti faktúr pre odberateľov dotknutých krízou.

Slovenská republika prostredníctvom svojho ministerstva hospodárstva vlastní akcie vo viacerých energetických spoločnostiach. Jediným akcionárom je napríklad v prepravcovi ropy, spoločnosti Transpetrol, či v šiestich najväčších teplárenských spoločnostiach. Práve teplárne v Bratislave, Košiciach, vo Zvolene, v Trnave, v Žiline a v Martine boli za čias pravicových vlád už viackrát na pokraji privatizácie. Pre príchod vlád Roberta Fica sa však nikdy nestihli novým investorom predať.

Čo vlastní štát?

Ministerstvo hospodárstva je jediným akcionárom aj v najväčšom dodávateľovi plynu, v spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel. Štát má podiely aj v ďalších štyroch najväčších dodávateľoch energií, ZSE Energia, Stredoslovenská energetika, Východoslovenská energetika, innogy Slovensko. Majetok má aj v distribučných spoločnostiach SPP-distribúcia, Stredoslovenská distribučná, Východoslovenská distribučná či Západoslovenská distribučná. Bez vplyvu štátu nie je ani prevádzkovateľ plynových zásobníkov, spoločnosť Nafta. Svoje si môže štát ako jeden z akcionárov povedať aj napríklad v slovenskom prepravcovi zemného plynu, spoločnosti Eustream.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR