Malí dodávatelia elektriny stále čakajú na nové cenové rozhodnutia

žiarovka energia
Ilustračné foto pixabay.com

Regulačný úrad tvrdí, že v súčasnosti už cenové rozhodnutia vydal dodávateľom elektriny, ktorí pokrývajú 90 % domácností.

Niektorí menší dodávatelia energií sa sťažujú, že ešte nedostali od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nové cenové rozhodnutia o cenách elektriny na budúci rok. Podľa Združenia dodávateľov energií im to spôsobuje problémy, keďže dodávateľ má zverejniť zmeny v cenníku najmenej 30 dní pred jeho účinnosťou.

„Kvôli neefektívnemu konaniu ÚRSO a prieťahom v cenových konaniach väčšina dodávateľov elektriny nedokáže objektívne informovať domácnosti a malé podniky o presných zmenách cien od 1. januára 2018 v určenom 30-dňovom predstihu. Súčasný stav vytvára pre dodávateľov riziko vypovedania zmlúv zo strany ich vlastných odberateľov elektriny. Tí majú právo na výpoveď, ak dodávateľ nedodrží vyššie spomenutú informačnú lehotu 30 dní,“ uviedol predseda združenia Michal Hudec.

Regulačný úrad však nevidí dôvod na paniku zo strany niektorých dodávateľov elektriny. „Zákon neprikazuje, že ceny sa musia meniť od prvého januára. ÚRSO už cenové rozhodnutia vydal dodávateľom elektriny, ktorí pokrývajú viac ako 90 percent domácností, ostatným dodávateľom ich priebežne vydáva,“ reagoval pre portál vEnergetike.sk hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

Malých dodávateľov elektriny sa zastal Inštitút pre dopravu a hospodárstvo (IDH). „Do konca roka už zostáva iba necelý mesiac, no ÚRSO stále nevydal cenové rozhodnutia pre menších dodávateľov elektrickej energie. Tí tak kvôli jeho nečinnosti nemôžu svojim zákazníkom oznámiť nové ceny, porušujú všeobecné obchodné podmienky a na trhu môže po roku opäť vzniknúť chaos,“ uviedol predseda správnej rady IDH Ondrej Matej.

Slovenské domácnosti si v budúcom roku priplatia za dodávky elektriny v priemere 2,71 %. Za nárastom koncových cien elektriny možno podľa šéfa regulačného úradu Ľubomíra Jahnátka hľadať takmer pätinový nárast cien silovej elektriny na svetových burzách a pokles spotreby. V budúcom roku si priplatia aj malí podnikatelia, ktorým ešte stále reguluje ceny regulačný úrad. Tým vzrastie cena elektriny mesačne zhruba o dve eurá.

Regulačný úrad je presvedčený, že vzhľadom k mimoriadnemu nárastu cien komodít na burzách (elektrina + 17,96 %) sa mu podarilo zabezpečiť pre slovenské domácnosti a podnikateľov v budúcom roku optimálne ceny elektriny. „Napríklad odberateľom elektriny v sadzbe DD1, čo sú malé byty s typickou spotrebou do tisíc kilowatthodín, sa zvýšia priemerné náklady v rámci celého Slovenska o 0,13 eura za mesiac. V sadzbe DD2, čo sú štandardné domácnosti s vyššou spotrebou okolo 2 300 kilowatthodín, bude priemerná zmena v rámci celého Slovenska predstavovať zvýšenie o 0,51 eura za mesiac,“ konštatoval na novembrovej tlačovej besede Jahnátek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom