Malacký výrobca osvetlenia: Výmenou klasickej žiarovky za LED žiarovku ušetríme 90 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
LED žiarovka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Úspora elektrickej energie je v súčasnej dobe čoraz častejšie skloňovanou témou. O tom, ako ušetriť náklady na energiu v bežnej domácnosti, sme sa rozprávali so zástupcom malackého výrobcu osvetlenia Minalox Michalom Švecom.

Čo by ste odporučili spotrebiteľom, ktorí chcú ušetriť náklady na elektrinu?

Určite výmenu osvetlenia za úsporné a kvalitnú LED technológiu s možnosťou stmievania, čím ušetria ešte viac nákladov. Ďalšia možnosť ako ušetriť je spojenie technológií, respektíve ich spoločné riadenie a automatizácia týchto procesov. Nenastanú situácie, kedy je súčasne jedna časť budovy vykurovaná a druhá chladená. Automatizovaná budova bude šetrnejšia a efektívnejšia.

Akú úsporu predstavuje výmena bežnej žiarovky za úspornú z hľadiska spotreby elektriny?

Pri výmene tradičnej 100-wattovej žiarovky za kompaktnú žiarivku predstavuje úspora zhruba 75 percent, pri LED žiarovke je to až 90 percent elektrickej energie.

Najväčšiu spotrebu z bežných spotrebičov v priemernej domácnosti má chladnička a mraznička.

Akú spotrebu majú stmievateľné žiarovky a LED osvetlenie v porovnaní s bežnými žiarovkami?

Bežne sa môžeme stretnúť s LED žiarovkami s príkonom 10-12W, ktoré sú náhradou za 100W žiarovku, ktorej príkon je 100W, takže je to naozaj okolo 10 percent energie pri použití LED technológie. Naviac, stmievaním sa spotreba ešte znižuje, preto v stmievateľnom osvetlení vidíme veľký zmysel, okrem vysokého komfortu je to aj úspora.

Ktoré ďalšie spotrebiče majú vplyv na spotrebu elektriny v domácnosti a oplatí sa ich vymeniť za úspornejšie zariadenia?

Najväčšiu spotrebu z bežných spotrebičov v priemernej domácnosti má chladnička a mraznička. Dnes sú na trhu spotrebiče s výborným pomerom príkon/výkon, ale staršie chladničky a mrazničky môžu byť veľkou záťažou. Ďalej značne vplýva na spotrebu elektrickej energie ohrev vody. Na trhu sú dostupné ohrievače s tepelným čerpadlom, ktorých prevádzka je niekoľkokrát efektívnejšia ako prevádzkovanie klasického bojleru s elektrickým ohrevom. Optimalizácia a vhodne použité technológie vplývajú na spotrebu objektu a na užívateľský komfort.

Obecne platí, že do rezidenčného bývania je vhodnejšie teplé (žlté) svetlo, na prácu denné až ‚studené‘ svetlo.

Ako dokážu inteligentné zariadenia v domácnosti ovplyvniť výdavky na energie?

Automatizáciou budov, domácností a iných priestorov dosiahneme správne nastavenie a fungovanie systému, tým predídeme zvýšeniu nákladov na prevádzku. Napríklad zníženie teploty v interiéri pri neprítomnosti, automatické zhasínanie svetiel po odchode z miestnosti, využívanie slnečnej energie na vykurovanie pomocou predokenných žalúzií alebo naopak chladenie v horúcich dňoch ich naklápaním. Vďaka rozšíreným možnostiam automatizácie dokážeme naozaj veľa. Kontrola spotreby energií nám umožňuje rýchlo konať, nemusíme čakať na vysoké účty za ročnú spotrebu, ale poškodenú alebo neefektívnu technológiu vymeníme na základe nadmernej spotreby, na ktorú nás systém upozorní.

Podľa čoho si správne vybrať intenzitu a farbu osvetlenia?

Intenzitu a farbu (chromatickosť) osvetlenia by mal klient zvoliť podľa účelu použitia, na akú činnosť sa daná miestnosť, priestor bude využívať. A samozrejme podľa projektu, či ide o domácnosť, priemysel, alebo verejné osvetlenie. Obecne platí, že do rezidenčného bývania je vhodnejšie teplé (žlté) svetlo, na prácu denné až „studené“ svetlo.

Aké produkty ponúka vaša spoločnosť a v čom sa líšia od bežne ponúkaných produktov?

V ponuke dnes máme zhruba 150 sériovo vyrábaných produktov a desiatky produktov vyrábaných na zákazku. Hlavným rozdielom je DC 24V napájanie, PWM stmievanie a široká rada DUALWHITE produktov, ktoré svojou povahou radíme do kategórie „zdravých svetiel“ a to z dôvodu podpory cirkadiánneho rytmu, naše svetelné zdroje s chromatickosťou 1800K majú minimálny obsah modrej zložky svetla. Kombináciou rôznych druhov svetelných zdrojov dosiahne užívateľ jednotnú chromatickosť pri použití rôznych typov svietidiel.

Ako ovplyvnila vaše hospodárske výsledky pandémia a konflikt na Ukrajine? Zvýšil sa záujem ľudí o úsporné zariadenia?

Vzhľadom k povahe nášho podnikania nás priamo situácia na Ukrajine neovplyvnila, no nepriame dopady znášame tak, ako každý iný. Rast cien energií a s tým spojené vyššie náklady vo výrobe a stále stúpajúce ceny všetkých dodávateľov. Myslím, že záujem ľudí o úsporné technológie trvá už niekoľko rokov a nie je podmienený aktuálnou situáciou. Veľký nárast záujmu zaznamenali dodávatelia FVE systému. Ľudia vidia zmysel v tom, že si časť spotreby pokryjú vlastnou výrobou elektrickej energie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Minalox