Krajiny a organizácie urobili počas klimatickej konferencie COP26 dôležitý krok, zaviazali sa k odklonu od uhlia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Uhlie bane
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Dôležitý používatelia uhlia ako Poľsko, Vietnam a Čile sa zaviazali k odklonu od tohto fosílneho paliva. Britská vláda uviedla, že počas klimatickej konferencie COP26 v škótskom Glasgowe sa k odklonu od uhlia zaviazalo celkovo 190 krajín a organizácií.

Koniec uhlia je na dohľad

Austrália, India, Čína či USA, ktoré patria k najväčším krajinám závislým od uhlia, sa však k tomuto záväzku nepridali, informuje spravodajský portál BBC.

„Koniec uhlia je na dohľad,“ vyhlásil britský minister pre obchod a energetiku Kwasi Kwarteng. Ako dodal, „svet sa uberá správnym smerom, je pripravený spečatiť osud uhlia a osvojiť si environmentálne a ekonomické výhody budovania budúcnosti, ktorá bude poháňaná čistou energiou“.

Postupné vyradenie uhoľnej energie

Signatári dohody sa zaviazali k ukončeniu všetkých investícií do novej výroby energie z uhlia doma i v zahraničí. Tiež odsúhlasili postupné vyradenie uhoľnej energie – veľké ekonomiky v 30. rokoch a chudobnejšie krajiny v 40. rokoch.

Vyhlásenie podpísalo viac ako 40 krajín. Poľsko, Vietnam a Čile patria k 18 krajinám, ktoré po prvý raz súhlasili s postupným vyradením a nebudovaním alebo neinvestovaním do novej výroby energie z uhlia.

Bez zmienky o vyraďovaní ropy a plynu

Britský tieňový minister obchodu Ed Miliband však upozornil, že existujú „do očí bijúce medzery“ zo strany Číny a iných veľkých producentov emisií, ktorí sa nezaviazali zastaviť zvyšovanie využitie uhlia na ich území. Poznamenal tiež, že sa nespomínalo ani postupné vyraďovanie ropy a plynu.

„Celkovo toto vyhlásenie stále výrazne zaostáva za ambíciami, ktoré sú v tomto kritickom desaťročí potrebné v oblasti fosílnych palív,“ skonštatoval vedúci delegácie organizácie Greenpeace na COP26 Juan Pablo Osornio.

Veľké investície

Uhlie je najväčším prispievateľom ku klimatickej zmene. Hoci v obmedzovaní používania tohto fosílneho paliva nastal pokrok, v roku 2019 bolo ešte stále zodpovedné za 37 percent elektriny vo svete.

Krajiny ako Juhoafrická republika, Poľsko a India potrebujú veľké investície, aby boli ich energetické sektory zelenšie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ed MilibandJuan Pablo OsornioKwasi Kwarteng