Kraj Vysočina a Národní klastrová asociace rokovala o návrhu regionálnych, environmentálnych, energetických a inovačných klastrov zo Slovenska

Den klastru v Kraji Vysočina
Reprofoto: www.youtube.com.

Dňa 7. decembra 2022 sa uskutočnil v Kraji Vysočina na pôde Vysokej školy polytechnickej v Jihlave Deň klastrov českej Národní klastrovové asociace (NCA).

Rokovania sa zúčastnili delegáti regionálnych, environmentálnych, energetických a inovačných klastrov zo Slovenska, zastúpené Národným energetickým klastrom (NEK), Regionálnym priemyselným inovačným klastrom Rimavská kotlina (REPRIK), Ipeľským enviromentálnym energetickým klastrom (IPEEK), Trenčianskym energetickým environmentálnym klastrom (TEEK) a Energetickým environmentálnym klastrom Trnavského kraja (EEKTTK).

Slovenskí zástupcovia predniesli návrh spoločne s Národní klastrovou asociací (NCA) a Krajom Vysočina založiť na príklade Slovenska regionálne, environmentálne, energetické, inovačné klastre pre systémové riešenia prechodu na obehové hospodárstvo v Česku pilotne v regiónoch Kraja Vysočina a následne tento systém v rámci európskych aktivít NCA spoločne rozšíriť najprv do krajín V4.

Účastník delegácie, Regionálny inovačný klaster Rimavská kotlina (REPRIK) v regióne Gemer vytvoril Regionálne centrum obehového hospodárstva GEMER MALOHONT – RCOH GM, ako systémové riešenie prechodu na obehové hospodárstvo podľa metodiky Národnej recyklačnej agentúry Slovensko (NARA-SK) a preto poskytne pre klastre v Kraji Vysočina príklady dobrej praxe zo zapojenia malého, stredného a rodinného podnikania a živnostníkov do hospodárskeho rozvoja regiónu. REPRIK zároveň prináša príklad obnovy brownfieldov na prosperujúce priemyselné parky v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

Nasledujúcim krokom tejto spoločnej cezhraničnej aktivity budú bilaterálne rokovania otvorenej platformy iniciátorov na medzinárodnej konferencii NEK – ENERGOFUTURA 2023 v Košiciach, kde už aj za účasti Únie klastrov Slovenska (ÚKS) a Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), so zapojením Technickej univerzity Košice TUKE budú dohodnuté konkrétne postupy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Národná recyklačná agentúra Slovensko (NARA-SK)Národní klastrovové asociace (NCA)SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúraÚnia klastrov Slovenska (ÚKS)