Jahnátek si bude musieť počkať. Vládu aj o jeho nominácii na šéfa ÚRSO zrušili.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ľubomír Jahnátek ÚRSO
Bývalý predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek. SITA

Dôvodom zrušenia štvrtkového rokovania vlády je údajne urazený Andrej Danko. Premiér Fico si však spravil náhradný program. V Gabčíkove bude rozprávať o výsledkoch arbitráže ohľadom vodnej elektrárne.

AKTUALIZOVANÉ

Ľubomír Jahnátek si na svoje vymenovanie do kresla šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) bude musieť ešte počkať. Vládny kabinet mal jeho nomináciu na tento post na programe plánovaného štvrtkového rokovania, ktoré sa však napokon bez udania dôvodu zrušilo. Náhradný termín rokovania kabinetu Úrad vlády SR zatiaľ nezverejnil. Predseda vlády Robert Fico s ministrom hospodárstva Petrom Žigom medzitým na popoludnie ohlásili tlačovú konferenciu v elektrárni Gabčíkovo, ktorá sa má venovať výsledku arbitráže vo veci tejto vodnej elektrárne.

Podľa Denníka N je však dôvodom zrušenia štvrtkového rokovania vlády, ktoré bolo posledné plánované pred prázdninami, dusno vo vládnej koalícii. Problémom má byť neúčasť predsedu Národnej rady SR a šéfa SNS Andreja Danka na stredajších oslavách štátneho sviatku Cyrila a Metoda na bratislavskom Devíne. Danko podľa svojho statusu na sociálnej sieti totiž dostal na svoju žiadosť o vystúpenie na slávnosti s prejavom z protokolu Úradu vlády SR odpoveď, že jeho prejav nie je na oslavách žiaduci. Na základe tohto konfliktu podľa Denníka N údajne nariadil svojim ministrom, aby sa štvrtkového rokovania vlády nezúčastnili.

Podľa premiéra Roberta Fica sa však Ľubomír Jahnátek o svoje vymenovanie na čelo regulačného úradu obávať nemusí. „Nevidím žiadny dôvod, keď ho komisia vybrala, aby ho vláda nevymenovala,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede vo vodnej elektrárni v Gabčíkove. Jahnátek, ako bývalý dvojnásobný minister, ako nečlen žiadnej politickej strany a významný manažér v rôznych firmách, je podľa Fica dobrým kandidátom. Dodal, že ho vybrala výberová komisia na návrh zamestnávateľov. „Vyčnieval o 10 konských dĺžok nad ostatnými, lebo vedel o čom to je,“ tvrdí Fico. Zároveň opozícii, ktorá spochybňuje Jahnátkovu nezávislosť, odkázal, že nemôže očakávať, že vláda bude na podobné posty schvaľovať jej kandidátov. „My potrebujeme ľudí, ktorí budú robiť politiku, ktorú vláda považuje za správnu,“ hovorí predseda vlády.

Doterajšieho poslanca Národnej rady SR a bývalého ministra hospodárstva a pôdohospodárstva do pozície predsedu regulačného úradu odporučila minulý týždeň výberová komisia na základe výberového konania. Zvolili ho zo štyroch kandidátov. Osemčlenná výberová komisia bola zložená zo štyroch členov ministerstva hospodárstva. Ďalšie štyri stoličky v komisii obsadili zástupcovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), Klubu 500, Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Jahnátka do výberového konania nominovala AZZZ.

Jahnátek sa po minulotýždňovom rozhodnutí výberovej komisie vyjadril, že v prvom rade chce otvoriť úrad verejnosti. Za veľmi dôležité považuje aj nastavenie pravidiel regulácie v sieťových odvetviach na niekoľko rokov dopredu, aby sa zabezpečila predvídateľnosť cien energií. Ako dodal, potrebné bude čo najskôr vyriešiť aj “ističový problém“, ktorý bol za chaosom s cenami energií na začiatku tohto roka. Jahnátek sa taktiež chce znova pozrieť na odpisovanie majetkov energetických spoločností. Akútny problém vidí aj v nastavení tarify za prevádzkovanie systému, ktorá tvorí časť z ceny elektriny a ktorá v sebe zahŕňa aj podporu obnoviteľných zdrojov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVláda SR