Vysoké letné teploty zvyšujú spotrebu elektriny v regiónoch stredného Slovenska. Pre SITA Energetika to uviedla Stredoslovenská distribučná. Horúčavy sa podľa spoločnosti prejavujú najmä vyšším využívaním klimatizácií, chladničiek a mrazničiek.
„Ak berieme do úvahy len samotné horúčavy, tie sa prejavujú zvýšenou spotrebou elektrickej energie u odberateľov. Najmä chladničky a mrazničky častejšie zapínajú svoj odber a tiež sa čoraz vo väčšom využívajú klimatizácie,“ uviedla Stredoslovenská distribučná.
Pribúdanie nových odberných miest
Spotreba elektriny v segmente domácností a malých podnikov podľa distribučnej spoločnosti rastie aj z dlhodobého pohľadu. Jedným z dôvodov je pribúdanie nových odberných miest. V distribučnej sústave ich každoročne vznikne približne päť- až šesťtisíc.

Vypínanie fotovoltiky má byť počas záporných cien až posledným riešením
Samotný vplyv horúčav na medziročný rast spotreby preto nie je možné jednoznačne oddeliť od ďalších faktorov. Proti rastúcemu využívaniu klimatizácií pôsobí napríklad vyššia energetická efektívnosť nových a obnovených budov.
Spotreba elektriny medziročne rastie
Čoraz viac domácností zároveň využíva tepelné čerpadlá, fotovoltické panely alebo ďalšie technológie, ktoré menia ich odberový profil. Vlastná výroba elektriny môže znižovať množstvo energie odobratej zo siete, zatiaľ čo elektrické vykurovanie či chladenie spotrebu zvyšujú.

Záporné ceny elektriny znižujú hodnotu prebytkov z domácich fotovoltických elektrární a menia ekonomiku virtuálnych batérií
Stredoslovenská distribučná uviedla, že spotreba elektriny medziročne rastie počas všetkých mesiacov. Najvyšší odber však naďalej eviduje vo vykurovacej sezóne.












