Gabčíkovská elektráreň stále čaká na svoju generálku

Vodná elektráreň Gabčíkov
Pohľad na pravú a ľavú plavebnú komoru Vodného diela Gabčíkovo. SITA

Vodohospodárskej výstavbe sa ani po roku a pol nepodarilo ukončiť tender na dodávateľa.

Najväčšia slovenská vodná elektráreň v Gabčíkove sa stále nedočkala generálnej opravy. Štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba sa ani po zhruba roku a pol nepodarilo vybrať v medzinárodnom tendri dodávateľa. Už v roku 2015 pritom vtedajší premiér Robert Fico hovoril o akútnosti generálnej opravy gabčíkovskej elektrárne.

Tender stále trvá

Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Stela Ištvánfyová, výberové konanie na generálnu opravu nie je stále ukončené. Štátny vodohospodársky podnik pritom začiatkom tohto roka avizoval jeho ukončenie v prvom kvartáli. „Účastníci tendra ešte nezodpovedali na všetky otázky týkajúce sa vysvetľovania cenových ponúk,“ povedala Ištvánfyová.

Kedy by tak mohol byť tender ukončený, nie je v súčasnosti jasné ani Vodohospodárskej výstavbe. „Želáme si, aby to bolo čo najskôr, proces hodnotenia odbornou komisiou však vzhľadom na jeho odbornú a časovú náročnosť nevieme urýchliť,“ konštatovala Ištvánfyová.

Viac neprezradili

Vodohospodárska výstavba otvárala obálky s ponukami záujemcov koncom januára minulého roka. Podnik viackrát odmietol bližšie špecifikovať podrobnosti tendra. Nateraz sa tak oficiálne nevie ani presný počet uchádzačov o generálnu opravu najväčšej vodnej elektrárne, a ani s akými cenovými ponukami do tendra prišli. „V záujme transparentného a nenarušeného priebehu verejného obstarávania zatiaľ bližšie informácie k medzinárodnému tendru nebudeme poskytovať,“ uzavrela Ištvánfyová.

Obnovenie plnej funkčnosti

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý znova prevádzkuje gabčíkovskú elektráreň, začal s hľadaním dodávateľa začiatkom septembra 2017. Cieľom generálnych opráv je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne. Predpokladaná hodnota zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo je 71,5 milióna eur.

Predmetom zákazky je zhotovenie stavby Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.

Štátne prevzatie

Štát prevádzkuje Vodnú elektráreň Gabčíkovo prostredníctvom svojho podniku Vodohospodárska výstavba štyri roky. Predošlá vláda Roberta Fica ju začiatkom roka 2015 odobrala z prenájmu Slovenským elektrárňam, ktoré vtedy majoritne ovládala talianska skupina Enel. Jedným z dôvodov, ktorým vládni predstavitelia obhajovali vypovedanie tridsaťročnej zmluvy o prenájme, bola údajná neochota Slovenských elektrární zrealizovať generálnu opravu gabčíkovskej elektrárne. Tá bola podľa vládnych predstaviteľov akútna.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VVB Vodohospodárska výstavba