Fond Genesis predáva AZ KLIMA spoločnosti ČEZ ESCO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ČEZ
Ilustračné foto SITA

Spoločnosť ČEZ ESCO, ktorá je súčasťou energetickej skupiny ČEZ, sa dohodla s fondom Genesis Private Equity Fund II (GPEF II) na odkúpení majoritného podielu vo firme AZ KLIMA. Zároveň s väčšinovým vlastníkom predajú svoj podiel i minoritní akcionári, a ČEZ ESCO sa tak stane stopercentným majiteľom tejto firmy zaisťujúcej komplexné služby v oblasti technického zariadenia budov a vzduchotechniky.

Private equity fondy Genesis, ktorým poskytuje poradenstvo spoločnosť Genesis Capital, investujú do malých a stredných podnikov predovšetkým v Českej republike a na Slovensku. Fond GPEF II držal majoritný podiel v AZ KLIMA päť rokov a v priebehu tohto obdobia spoločnosť vyrástla na tržbách o 50 % a upevnila svoje postavenie na trhu. „V spoločnosti AZ KLIMA sa opäť ukázalo, ako dobré výsledky môže priniesť spojenie našich kapitálových možností s mimoriadne kvalitným manažmentom. Podarilo sa nám spoločne zaistiť rast firmy i v situácii, kedy vonkajšie podmienky neboli práve priaznivé. Predáme novému vlastníkovi podnik, ktorý má zdravé základy, široké spektrum zákazníkov a potenciál ďalšieho rastu,“ hodnotí transakciu Jan Tauber, riaditeľ spoločnosti Genesis Capital.  Finančným poradcom predávajúceho bola spoločnosť BDO Advisory.

„Akvizícia spoločnosti AZ KLIMA zapadá do našej stratégie, kedy chceme rásť jednak organicky, jednak akvizíciami tých najlepších firiem podnikajúcich v oblastiach súvisiacich s energetikou a energetickými úsporami,“ hovorí generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák a dodáva: „AZ KLIMA je v sektore vzduchotechniky jednotkou na českom trhu a má viac ako 4000 referenčných projektov. S AZ KLIMA sme i pred akvizíciou spolupracovali, pretože vzduchotechnika je oblasť, ktorú zákazníci ČEZ ESCO často riešia.“ Akvizíciou AZ KLIMA tak ČEZ ESCO doplní svoje portfólio energetických služieb o segment, ktorý v ňom doposiaľ chýbal.

S výberom nového vlastníka je spokojný i výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva AZ KLIMA Karel Břenek: „Teší ma, že sa novým majiteľom AZ KLIMA stane silná spoločnosť so širokým spektrom služieb nielen v oblasti klasického trhu s elektrinou. ČEZ ESCO touto transakciou získa firmu, ktorá sa okrem iného stala vďaka partnerstvu s fondom GPEF II popredným hráčom na trhu vzduchotechniky. AZ KLIMA má bezpochybne ešte ďalší potenciál rastu a som si istý, že začlenením do skupiny ČEZ bude ďalej rozvíjaný.“

Príbeh spoločnosti AZ KLIMA je klasickou ukážkou úspešného riešenia nástupníctva vo firme. Podnik, ktorý sa zaoberal predovšetkým projektovou činnosťou, založil v roku 1992 vtedy tridsaťosemročný Miroslav Čížek. O dva roky neskôr sa firma spojila so spoločnosťou Potrubí Milovice a do svojho portfólia pribrala rovnako aj výrobu potrubia a príslušenstva. Druhým spoločníkom v AZ KLIMA sa stal Jaroslav Jánský.

Necelých dvadsať rokov od vzniku AZ KLIMA sa obaja spoločníci rozhodli, že väčšiu časť firmy predajú na prechodné obdobie finančnému investorovi a pripravia ju pre nového strategického vlastníka. Fond GPEF II odkúpil 68,5% podiel v spoločnosti v roku 2011. Miroslav Čížek si ponechal 30 % a 1,5 % získali manažéri AZ KLIMA.

V priebehu päťročného pôsobenia fondu GPEF II sa výrazne posilnila vedúca pozícia spoločnosti AZ KLIMA na českom trhu so vzduchotechnikou. Napriek ekonomickým cyklom a striedavo negatívnemu vývoju v stavebníctve, na ktorom je spoločnosť do značnej miery závislá, sa darilo kontinuálne zvyšovať tržby i zisk. Zatiaľ čo v roku 2011 činili tržby 443 milióna českých korún, minulý rok to bolo už 660 milióna. V tomto roku sa očakávajú tržby vo výške 710 milióna.

Transakcia zmeny vlastníctva bude ukončená po schválení Úradom na ochranu hospodárskej súťaže, podpise kúpnych zmlúv a vysporiadaní všetkých ďalších náležitostí súvisiacich s transakciou. Obe strany sa dohodli, že nebudú cenu transakcie zverejňovať.

Spoločnosť AZ KLIMA zaisťuje komplexné služby v oblasti technického zariadenia budov a dodáva vzduchotechniku a chladiacu techniku do administratívnych, obchodných, priemyselných i ďalších budov. Pôsobí na celom území Českej a Slovenskej republiky a disponuje rozsiahlou sieťou vlastných servisných technikov. Má skúsenosti s viac ako štyrmi tisíckami projektov v oblasti vzduchotechniky a chladenia, kde je dlhodobo jednou z popredných firiem na trhu. Realizovala veľké projekty, okrem iného aj pre automobilky Hyundai, Kia, Škoda Auto, TPCA. AZ KLIMA je zároveň certifikovaným dodávateľom vzduchotechniky pre spoločnosť ČEZ. Centrála spoločnosti sídli v Brne, výrobný závod sa nachádza v obci Milovice u Mikulova. Slovenská dcérska spoločnosť má sídlo v Bratislave. V roku 2015 zamestnávala skupina celkom 250 pracovníkov a jej tržby dosiahli 660 milión korún.
ČEZ ESCO komplexne pokrýva energetické potreby firiem, obcí a inštitúcií všetkých veľkostí.  Zaisťuje dodávanie komodít, energetické audity a energetické poradenstvo, externé dodávky tepla a elektriny, outsourcing prevádzky zákazníkových elektrických zariadení alebo priamu výstavbu kogeneračných jednotiek a inštaláciu fotovoltaických elektrární. Do ČEZ ESCO patria firmy ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ENESA, EVČ a ČEZ Solární.
Spoločnosť Genesis Capital poskytuje poradenstvo private equity fondom, ktoré ponúkajú malým a stredným podnikom v Českej republike a na Slovensku pomoc pri financovaní ich rastu a rozvoja. Fondy rozvojového kapitálu (private equity) Genesis už podporili viac ako 35 podnikov; mnoho z nich sa i vďaka spolupráci s Genesis dostalo na špičku vo svojej oblasti. Celkom už fondy Genesis zaistili firmám na ich rozvoj viac ako tri miliardy českých korún. Od svojho vzniku v roku 1999 spoločnosť Genesis Capital poskytovala poradenstvo štyrom fondom rozvojového kapitálu s celkovým objemom prevyšujúcim 170 miliónov eur. Dva z týchto fondov už úspešne zavŕšili svoje aktivity a zhodnotené prostriedky sa vrátili investorom. Tiež tretí fond už sprostredkoval českým a slovenským firmám všetok kapitál, ktorý mal k dispozícii, a teraz svoje portfólio firiem postupne predáva. Aktuálne je k investovaniu otvorený už štvrtý fond Genesis Private Equity Fund III (GPEF III) s veľkosťou cez 80 miliónov eur. Podobne ako minulé fondy je i GPEF III zameraný na investície do stredných a malých podnikov v České republike a na Slovensku, určitú časť prostriedkov môže alokovať do priamych investícií tiež v Poľsku, Maďarsku a Rakúsku. Investori vo fonde GPEF III sú prevažne lokálne a medzinárodné inštitúcie a investičné spoločnosti, ako napríklad European Investment Fund (EIF), Česká sporiteľňa (člen skupiny Erste), Investičná kapitálová spoločnosť KB (IKS KB, člen skupiny Amundi), Kooperativa poisťovňa a Česká podnikatelská poisťovňa (obe súčasť skupiny Vienna Insurance Group), fínska investičná spoločnosť eQ Private Equity, penzijný fond významnej svetovej spoločnosti a český family office. Medzi spoločnosti, v ktorých majú private equity fondy Genesis v súčasnosti podiel, patrí KS Klima-Service, GTH catering, ARANEA, Swell, 3070 a QUINTA-ANALYTICA.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČEZ Slovensko