Elektrina medziročne zdražela o 54 a plyn o 110 percent. Rebríček ukázal, že na Slovensku sme na tom v porovnaní s inými štátmi dobre

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Najvyššia nominálna cena elektriny pre domácnosti v rámci 33 európskych hlavných miest bola v auguste v Londýne, Kodani, Ríme, Amsterdame a Bruseli. Naopak najnižšia cena bola v Belehrade, Budapešti a Podgorici.

V Bratislave bola cena elektriny deviata najnižšia. Vyplýva to zo štúdie rakúskeho regulačného úradu Energie-Control, maďarského regulátora MEKH a výskumnej a poradenskej spoločnosti VaasaETT.

Najlacnejšia elektrina v Osle

Štúdia ukázala, že nominálne ceny elektriny boli v krajinách strednej a východnej Európy (CEE) väčšinou nižšie ako priemer za všetky sledované štáty. Len Praha, Riga a Tallinn mali v rámci CEE vyššiu cenu elektriny ako bol celoeurópsky priemer.

Podľa parity kúpnej sily však mali v auguste najlacnejšiu elektrinu Oslo, Bern, Valletta a Belehrad. V Bratislave bola desiata najlacnejšia. Najdrahšiu elektrinu podľa parity kúpnej sily mali Rím, Londýn a Praha.

Najlacnejší plyn v Budapešti

V prípade zemného plynu bola v rámci 28 európskych metropol v auguste najvyššia nominálna cena v Amsterdame, ktorá bola viac ako dvakrát vyššia oproti celoeurópskemu priemeru. Druhá najvyššia nominálna cena plynu bola v Kodani a tretia v Štokholme.

V Prahe bola deviata najvyššia. V Bratislave bola augustová nominálna cena plynu tretia najnižšia po Budapešti, Belehrade a Záhrebe. Piata najnižšia bola vo Varšave. Podľa parity kúpnej sily bol v auguste najlacnejší plyn v Budapešti, Belehrade a Bratislave. Najdrahší bol v Sofii, Amsterdame, Aténach a Prahe.

Ceny vyššie o 54 percent

Štúdia ďalej ukázala, že nominálna cena elektriny pre domácnosti v hlavných mestách štátov Európskej únie v auguste medziročne v priemere stúpla o 54 percent a cena plynu sa zvýšila o 110 percent.

Podľa výsledkov štúdie trh tvoril viac ako 60 percent ceny elektriny a plynu a národné fiškálne a regulačné prvky boli zodpovedné za zvyšných necelých 40 percent ceny prostredníctvom distribučných taríf, daní z energií a dane z pridanej hodnoty.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Energie-ControlEU Európska úniaMEKHVaasaETT