Dohodu o posilnení prepravy zemného plynu s Azerbajdžanom podpísalo aj Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, plynovod
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Prevádzkovatelia národných plynárenských sústav Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska sa v utorok dohodli na posilnení prepravy zemného plynu z Azerbajdžanu pomocou existujúcej infraštruktúry svojich krajín, ktoré boli donedávna vysoko závislé od ruských energií.

Ropná spoločnosť

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev označil podpísanie dohody medzi európskymi národmi a štátnou ropnou spoločnosťou Azerbajdžanu za „veľmi načasovaný krok“, ktorý by priniesol väčšie a bezpečnejšie dodávky plynu do mnohých ďalších krajín v Európe. Slávnostný podpis sa uskutočnil v bulharskej metropole Sofia.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a azerbajdžanský prezident Alijev minulý rok v júli podpísali memorandum o porozumení o strategickom partnerstve v oblasti energetiky.

Južný koridor

Memorandum obsahuje aj záväzok zdvojnásobiť kapacitu južného koridoru zemného plynu, aby do roku 2027 dodával do EÚ najmenej 20 miliárd metrov kubických ročne.

„Vojna na Ukrajine nás podnietila hľadať nové dimenzie koncepcií dobrého susedstva, vzájomnej pomoci a solidarity. Podnietila nás hľadať úplne nové efektívne riešenia, nové trasy a nové spôsoby zásobovania, aby sme prekreslili medzinárodnú logistickú mapu,“ povedal bulharský prezident Rumen Radev.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ilham AlijevRumen RadevUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia