Ruská ropa prúdi na Slovensko bez komplikácií, cez Adriu však išla v nižšej kvalite a postihlo to najmä Slovnaft

Transpetrol, ropa, ropovod
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Dodávky ruskej ropy cez ropovod Družba na Slovensko sú zatiaľ bezproblémové. Ako uviedla pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa spoločnosti Transpetrol Júlia Prociková, dodávky ruskej ropy na územie Slovenska prebiehali v prvom polroku tohto roka podľa požiadaviek zákazníkov.

V porovnaní s minulým obdobím ide o nižšie množstvo pre dodržanie kvót stanovených EÚ pre export produktov vyrobených z ruskej ropy,“ podotkla Prociková.

Rusi plnia všetky záväzky

Ruská strana si nateraz podľa slovenského prepravcu ropy plní všetky svoje záväzky. „Žiadne porušenie záväzkov sme z našej strany nezaznamenali. Ropa, normou stanovenej kvality, k nám prúdila kontinuálne podľa odsúhlasených harmonogramov dodávok,“ uviedla Prociková. Odovzdávanie a preberanie ropy podľa nej podnik naďalej vykonáva dohodnutým spôsobom podľa dohodnutých štandardov.

Spoločnosť Transnefť rovnako vykonala všetky služby nevyhnutné pre pokračovanie dodávok ropy na územie SR,“ doplnila Prociková s tým, že dodávky ruskej ropy z Ukrajiny doteraz prebiehajú bez komplikácií. Podľa Transpetrolu si len vyžiadali úpravu harmonogramov dodávok ropy na územie Slovenska.

Ropa nižšej kvality

Problémy pri preprave ropy boli v tomto roku len pri preprave alternatívnej ropy cez ropovod Adria. V júli zaznamenal slovenský prepravca ropy dodávku ropy nižšej kvality než je obvyklé, čo postihlo predovšetkým spoločnosť Slovnaft.

Od začiatku tohto roka prepraví Transpetrol denne 27-tisíc ton ropy. Podľa slovenského podniku je to v súlade s plánmi a požiadavkami zákazníkov.

Čo sa týka predpokladaného prepraveného množstva ropy za rok 2023, je možné predpokladať, že sa budeme nachádzať na úrovni zodpovedajúcej minulému roku,“ dodala Prociková.

Nemožno vylúčiť neočakávanú udalosť

Transpetrol v tomto roku očakáva, že dodávky ruskej ropy budú naďalej pokračovať bez problémov, tak ako doteraz. Samozrejme sa nesmie vyskytnúť neplánovaná a neočakávaná udalosť, ktorú v súčasnosti nemožno vzhľadom na stále pretrvávajúci vojenský konflikt na Ukrajine vylúčiť.

Slovenský prepravca ropy pri aktuálne prepravovanom množstve ropy a cenách elektrickej energie očakáva, že by mal byť plán na rok 2023 s kladným výsledkom hospodárenia splnený.

Čaká nás však druhý polrok 2023, ktorý je vzhľadom na uvedený konflikt plný výziev, z ktorých sú mnohé mimo náš dosah a môžu mať vplyv na celkové hospodárenie spoločnosti,“ uzavrela Prociková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Júlia Prociková
Firmy a inštitúcie SlovnaftTranspetrol