Česi sú pri proteste projektu Nord Stream2 stále nerozhodní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gazprom
Ilustračné foto gazprom.com

Český minister priemyslu a obchodu Jan Mládek po stretnutí so slovenským ministrom hospodárstva Vazilom Hudákom uviedol, že je potrebné udržať tranzitnú úlohu Ukrajiny pri preprave plynu z Ruska do Európy. Česká vláda sa však rozhodla, že sa nepripojí k protestu proti plynovodu Nord Stream 2.

Český minister priemyslu a obchodu Jan Mládek je presvedčený, že tranzitnú úlohu Ukrajiny pri dodávkach zemného plynu treba udržať. Český minister to uviedol po piatkovom stretnutí so slovenským ministrom hospodárstva Vazilom Hudákom a po tom, čo sa česká vláda rozhodla, že sa nepodpíše pod list niektorých krajín EÚ kritizujúci plynovodný projekt Nord Stream 2. „Obaja sme sa zhodli na potrebe udržať tranzitnú úlohu Ukrajiny ako ekonomicky najefektívnejšieho spôsobu dopravy zemného plynu do Európy, ako aj na dlhodobom záujme oboch krajín na dokončení severojužného plynového koridoru a ďalšej diverzifikácie trás aj zdrojových teritórií,“ povedal po stretnutí Mládek, ktorý navrhoval českej vláde, aby sa k protestnému listu pridala aj Česká republika.

Chcú postupovať spoločne

Témou stretnutia ministrov bola diskusia o prebiehajúcich plánovaných projektoch v rámci výstavby plynovej infraštruktúry v Európe a jej možných dopadoch na energetickú bezpečnosť regiónu a možných súvisiacich hospodárskych dopadoch. „Vítam ústretový prístup zo strany ministra Mládka v oblasti spolupráce prepravy zemného plynu. Zhodli sme sa na tom, že je dôležité, aby naše krajiny postupovali spoločne pri riešení strategických otázok budúcich koridorov prepravy plynu a dohodli sme sa, že naše budúce kroky v tejto oblasti budeme koordinovať tak, aby neboli prijímané riešenia, ktoré by poškodzovali Slovenskú alebo Českú republiku,“ uviedol slovenský minister

Protestný list

Ministri zo Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Maďarska a Rumunska zodpovedajúci za oblasť energetiky vo svojej krajine poslali do Bruselu list, v ktorom vysvetľujú, prečo je rozšírenie plynovodu Nord Stream proti záujmom Európskej únie. Podľa ministra Hudáka sa v liste píše, že projekt Nord Stream 2, na ktorom sa dohodli firmy zo západu Európy spoločne s ruskou firmou Gazprom, nie je v súlade s právom, s reguláciami EÚ a s celkovou filozofiou vytvorenia jednotného energetického trhu v únii. Podľa Hudáka je projekt dokonca v rozpore s tretím liberalizačným balíčkom. List mali koncom týždňa poslať aj premiéri krajín Visegrádskej štvorky (V4). V tomto prípade by malo ísť o politický postoj krajín V4 k projektu Nord Stream 2. List bol podľa slovenského premiéra Roberta Fica schválený na stretnutí predstaviteľov V4 a ponúka sa ďalším krajinám s rovnakým názorom.

Podľa informácií českého portálu euractiv.cz proti pridaniu Českej republiky sa k protestujúcim krajinám boli ministri za stranu ANO, ktorú vedie Slovák a český minister financií Andrej Babiš. Naopak, ministri za ČSSD a KDU-ČSL sa k podpisu listu chceli pridať.

Dohoda o plynovode

Ruská firma Gazprom dodáva plyn do Nemecka cez Baltské more prostredníctvom plynovodu Nord Stream. V septembri Gazprom vytvoril konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV, ENGIE a Royal Dutch Shell s cieľom vybudovať plynovod Nord Stream 2, ktorý by umožnil Rusku do roku 2019 úplne obísť Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko. Trasa Nord Stream 2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 miliárd kubických metrov ročne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR