Ceny elektriny a plynu sa na trhoch príliš nemenili

Plyn, elektrina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com - koláž SITA Energetika.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na trhoch s elektrinou a zemným plynom je pokojné obdobie. Trhové ceny elektriny sa v súčasnosti stále držia tesne nad hranicou 120 eur za megawatthodinu a trhové ceny plynu sa pohybujú na úrovni 46 eur za megawatthodinu.

Trhové ceny elektriny

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 121 eur za megawatthodinu.

V stredu si ju mohli obchodníci kúpiť za 119 eur za megawatthodinu. V polovici októbra atakovali trhové ceny elektriny 150 eur za megawatthodinu.

Trhové ceny plynu

Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 47 eur za megawatthodinu. V pondelok cena plynu na spomínanom trhu bola na úrovni 46 eur za megawatthodinu. Začiatkom októbra si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 36 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta minulého roka hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze vlani 26. augusta, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom