Do cien benzínov a nafty na Slovensku sa pomaly premieta trojtýždňové zdražovanie ropy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie, benzín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach budú mierne rásť. Do cien našich benzínov a nafty sa totiž podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa pomaly premieta trojtýždňové zdražovanie svetových cien ropy.

Ropa rastie už tretí týždeň za sebou

Ceny najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu by tak mohli prekonať hranicu 1,6 eura za liter. Nafta by sa mala držať tesne pod úrovňou 1,5 eura za liter.

„Ostatný vývoj na ropnom trhu sa už pomaly premieta do zdražovania cien na našich čerpacích staniciach, kde sa cena benzínu už približuje k 1 euru a 60 centom s potenciálom vynorenia sa nad túto métu, pričom ceny nafty by sa mali odrážať tesne pod 1 euro a 50 centov,“ povedal Pánik pre agentúru SITA.

Ropa pokračovala v raste tretí týždeň v rade, keď si pripísala približne 4,5-percentný zisk, čím sa ropa Brent posunula nad 81-dolárovú métu a WTI nad 76 dolárov. „Komodita sa vymanila z dvojmesačného obchodného pásma a dostala sa na najvyššie úrovni od konca apríla,“ podotkol Pánis.

Za rastom ceny čierneho zlata podľa neho stojí optimizmus ohľadne dopytu ako aj výpadky na strane ponuky, čo vytvára nerovnováhu na trhu.

Vývoj americkej ekonomiky

Zverejnenie série júnových inflačných čísel zo Spojených štátov, ktoré potvrdzujú dynamické spomalenie rastu spotrebiteľských cien vyvolalo podľa analytika očakávania, že Fed, americká centrálna banka, by nemusela predsa len po ďalšom očakávanom zvýšení úrokových sadzieb, držať menovú politiku utiahnutú hlboko do roku 2024.

„To zlepšilo perspektívy vývoja americkej ekonomiky a aj očakávania dopytu po rope, čo tlačilo jej ceny nahor,“ dodal Pánis s tým, že rovnaký vplyv na komoditu mali aj najnovšie prognózy Medzinárodnej energetickej agentúry a OPECu, ktoré predpokladajú rast dopytu po rope v druhej polovici roka, najmä v Číne.

Z ponukového hľadiska už nejaký čas posúvajú podľa Pánisa ceny ropy nahor škrty ťažby v rámci OPECu+ na čele so Saudskou Arábiou a Ruskom.

„V ostatných dňoch sa k nim pridali nečakané disrupcie v Líbyi v dôsledku lokálnych nepokojov a v Nigérii pre technické problémy s únikom ropy na terminály,“ uzavrel Pánis.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav Pánis
Firmy a inštitúcie J&T BANKAMedzinárodná energetická agentúra (IEA)OPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropu