Ako sa budú vyvíjať ceny pohonných látok? Trh s benzínom nie je až tak horúci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Benzínka, čerpacia stanica, tankovanie, benzín, nafta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Výrazné zmeny v cenách benzínov a nafty na slovenských čerpacích staniciach analytici neočakávajú. Ak sa ostatné úrovne svetových cien ropy udržia dlhší čas, podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa to bude znamenať určitú korekciu cien palív smerom nahor.

To by sa mohlo týkať najmä nafty, kde najmä európsky trh počas letnej motoristickej sezóny vykazuje známky napätia a previsu dopytu.

V extrémnom prípade by to mohlo posunúť jej ceny až k méte 1 euro 50 centov. Trh s benzínom nie je až tak horúci, ceny by mohli zatiaľ orbitovať okolo 1 eura a 60 centov,“ povedal pre agentúru SITA Pánis.

Leto môže ceny ovplyvniť

Ak sa podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej ropa udrží v rozpätí 72 až 77 amerických dolárov za barel, kde ju vidíme už niekoľko týždňov, v najbližšom období nezaznamenáme významnejšie zmeny v cenách pohonných látok.

Budeme svedkami len miernych korekcií smerom nahor alebo nadol,“ dodala pre agentúru SITA Glasová, ktorá však upozornila na letnú dovolenkovú sezónu. „Tá môže tlačiť na rast cien benzínov kvôli výraznejšiemu cestovaniu a tankovaniu,“ podotkla Glasová.

V ostatných týždňoch ceny pohonných látok viac-menej stagnovali alebo zaznamenali mierny pokles. Podľa údajov Štatistického úradu SR za 26. týždeň tohto roka sa liter 95-oktánového benzínu predával za priemernú cenu 1,574 eura.

V týždňovom porovnaní tak jeho cena klesla o 0,9 %. Liter 98-oktánového benzínu taktiež klesol o 1 % a dosiahol úroveň 1,768 eura. Rovnako sa vyvíjala aj nafta, ktorej ceny sa na týždennej báze znížili o 0,9 % na úroveň až 1,443 eura za liter.

V medziročnom porovnaní sú pohonné látky lacnejšie ako vlani v takomto období. Benzín 95 aj 98 si odpisuje 18 až 19 % a nafta až 26 %,“ dodala Glasová.

Ťažobné škrty organizácie OPEC+

Zhruba od konca mája sa ceny ropy Brent hýbu v rozpätí 72 až 77 amerických dolárov za barel. Ani počas minulého týždňa tomu nebolo inak a ropa sa obchodovala v rozpätí 74 až 77 dolárov za barel. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom však jej ceny o niečo vzrástli.

Dôvodom rastúcich cien boli vyhlásenia Saudskej Arábie o tom, že bude pokračovať v nižšej ťažbe (o 1 milión barelov denne) aj počas augusta. Rusko zároveň vyhlásilo, že zníži export ropy o 500-tisíc barelov denne,“ dodala Glasová.

Ťažobné škrty organizácie OPEC+ dosahujú spolu približne päť miliónov barelov denne, čo predstavuje rádovo päť percent svetového dopytu. To by mohlo v druhej polovici roka podľa Pánisa vyústiť do ponukového deficitu komodity s posunom cien nad 80-dolárovú métu, ak sa tempo globálneho ekonomického rastu príliš nespomalí.

Obavy zo “straty vztlaku” svetovej ekonomiky však naďalej pretrvávajú, čo by mohlo limitovať prípadný ďalší odraz cien ropy rovnako ako aj pokračovanie sprísňovania menovej politiky na Západe,“ uzavrel Pánis.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana GlasováStanislav Pánis
Firmy a inštitúcie 365 bankJ&T BANKAOPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropuŠÚ Štatistický úrad SR