Veľká Británia sa dohodla s Fínskom a Švédskom na obrannej spolupráci, Putin spôsobil zjednotenie krajín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Johnson, anderssonova
Dohodu o poskytnutí bezpečnostných záruk v stredu podpísal britský premiér Boris Johnson a predsedníčka švédskej vlády Magdalena Anderssonová. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 11. mája, 21:20

Veľká Británia sľúbila, že bude brániť Švédsko, ak by sa krajina stala terčom útoku. Dohodu o poskytnutí bezpečnostných záruk v stredu podpísal britský premiér Boris Johnson a predsedníčka švédskej vlády Magdalena Anderssonová. Johnson podobnú dohodu podpísal aj s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm.

Britsko-švédska dohoda „upevní obranu severnej Európy vzhľadom na obnovené hrozby,“ povedal Johnson. „Či to bude v prípade katastrofy alebo vojenského útoku … prídeme si navzájom na pomoc,“ dodal britský premiér. Predsedníčka švédskej vlády uviedla, že ruský prezident Vladimir „Putin si myslel, že spôsobí rozdelenie, ale dosiahol opak. Dnes sme zjednotení viac ako inokedy„.

Fínsky prezident Niinistö na spoločnej tlačovej konferencii uviedol, že Spojené kráľovstvo a Fínsko sú veľkí priatelia a „silní bezpečnostní partneri“. Zároveň ocenil podporu Londýna pre potenciálne členstvo Fínska v Severoatlantickej aliancii (NATO). Podotkol tiež, že Fínsko aj Veľká Británia odsúdili Rusko za jeho vojnu na Ukrajine a oba štáty Ukrajinu podporujú.

Švédsko a susedné Fínsko zvažujú, či vstúpia do Severoatlantickej aliancie po tom, ako Rusko 24. februára začalo svoju inváziu na Ukrajinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris JohnsonMagdalene AnderssonováSauli Niinistö