Väčšina z nich transrodového človeka v živote nevidela, kritizuje Cigániková SNS za zrušenie usmernenia k zmene pohlavia (video)

Na snímke predseda SNS Andrej Danko a poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková.
Predseda SNS Andrej Danko a poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková. Foto: SITA/Milan Illík, Facebook/Jana Bittó Cigániková - koláž SITA Webnoviny.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo zdravotníctva SR na žiadosť koaličného partnera SNS zrušilo platnosť odborného usmernenia ku zmene pohlavia, ktoré umožňovalo transrodovým ľuďom zmeniť si údaje v dokladoch aj bez toho, aby museli podstúpiť chirurgický zákrok.

,,V záujme deklarovania stability vládnej koalície pristúpi ministerstvo zdravotníctva k zrušeniu tohto usmernenia,”uviedla v tejto súvislosti ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

Bývalú šéfku zdravotníckeho výboru a poslankyňu NR SR Janu Bittó Cigánikovú (SaS) rozhodnutie rezortu zdravotníctva vôbec neprekvapilo. „Je to pre mňa sklamanie, že pani Dolinková hneď na začiatku takto ustupuje,“ skonštatovala Bittó Cigániková.

Celý rozhovor s Bittó Cigánikovou >>>

„Nerozumiem, akým právom zasahujeme do odborných usmernení ľudí, ktorí obetovali svoj život, aby študovali nejakú profesiu,“ kritizovala ďalej politička. „To chce odvahu, keď niekto ako Andrej Danko a jemu podobní, oponujú ľuďom s medicínskym vzdelaním a dvadsaťročnou praxou,“ hovorí.

„Je to náboženstvo, ľudská obmedzenosť a hlúposť takéto niečo robiť a niečím takým naháňať strach spoluobčanom. Títo ľudia z drvivej väčšiny v živote nevideli transrodového človeka,“ myslí si politička.

Celú reakciu Bittó Cigánikovej k zrušeniu platnosti usmernenia k zmene pohlavia si pozrite vo videu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoJana Bittó Cigániková
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita