Súd nevyhovel prokuratúre a kajúcnikov Makóa a Beňu prepustil zo zadržania na slobodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ľudovít Makó, Boris Beňa
Zľava: Bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó a bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková, koláž WBN
  • aktualizované 5. apríla 17:30

Okresný súd Bratislava III nevyhovel návrhu prokuratúry na väzobné stíhanie kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu a oboch prepustil zo zadržania na slobodu.

Ako pre médiá uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, podľa sudkyne pre prípravné konanie neboli naplnené materiálne podmienky väzby, a to najmä dôvodnosť obvinenia.

Obvinenia z krivej výpovede

„Nakoľko prokurátorka podala sťažnosť proti uzneseniu o nevzatí do väzby, o veci bude rozhodovať odvolací Krajský súd v Bratislave v utorok 12. apríla,“ doplnil hovorca.

Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Makó a bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Beňa sú obvinení pre trestné činy krivého obvinenia a krivej výpovede a krivej prísahy.

Prijímanie úplatku

Podľa prokuratúry totiž koordinovali svoje výpovede v trestnej veci bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Ten je stíhaný pre údajné prijatie úplatku 20-tisíc eur od podnikateľa Zoroslava Kollára.

Cieľom malo byť to, aby sa tajná služba podnikateľom nezaoberala. Generálna prokuratúra už v tejto veci obvinenie Pčolinského a Kollára raz zrušila, polícia ho však vzniesla nanovo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris BeňaĽudovít MakóVladimír PčolinskýZoroslav Kollár
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRPZ Policajný zbor SR