Michalovce posilňujú pomoc ľuďom bez domova.
Mesto Michalovce zintenzívňuje pomoc ľuďom bez domova, v jeho uliciach pôsobí nový tím odborníkov. Ako samospráva informovala, pokračuje v systémovom rozširovaní sociálnych služieb a vďaka zapojeniu sa do projektu Terénna sociálna práca a komunitné centrá – Národný projekt Spolu pre komunity v nej vznikol nový špecializovaný tím terénnych sociálnych pracovníkov. Určený je na prácu s ľuďmi bez domova a osobami ohrozenými stratou bývania.
Projekt má posilniť pomoc v teréne
„Problematika krízovej intervencie je jednou z priorít nášho odboru sociálnych vecí. Aby bola pomoc čo najrýchlejšia a najadresnejšia, mesto v uplynulom období zefektívnilo svoje vnútorné procesy. Prvým krokom bolo zriadenie pozície referenta krízovej intervencie, ktorý zabezpečuje odbornú koordináciu všetkých aktivít v tejto oblasti,“ uvádza mesto.

Teplo, sprcha a druhá šanca. Bezdomovci v Prahe nachádzajú útočisko na lodi Hermes
Doplnilo, že v súčasnosti spustilo ďalšiu dôležitú etapu v rámci aktivity Terénna sociálna práca – Ľudia bez domova (TSP – ĽBD). Projekt potrvá do januára 2029, vďaka nemu sa posilnil tím priamo v teréne o dvoch odborných pracovníkov.
Noví pracovníci sa v teréne venujú monitoringu a mapovaniu, pravidelne navštevujú miesta, kde sa zdržiavajú ľudia bez domova. Taktiež sa venujú sieťovaniu pomoci, a teda úzko spolupracujú s políciou, charitatívnymi organizáciami, či zdravotníckymi zariadeniami a ďalšími inštitúciami. Aktívne tiež vyhľadávajú ľudí v núdzi, znižujú riziká spojené so životom na ulici a hľadajú možnosti riešenia ich nepriaznivej situácie.
Projekt je zatiaľ v pilotnej fáze
„Projekt sa momentálne nachádza v pilotnej fáze, počas ktorej sa teoretické postupy prenášajú do reálnej praxe v uliciach Michaloviec. Skúsenosti a dáta získané v prvých mesiacoch poslúžia na to, aby mesto nastavilo procesy pomoci čo najúčinnejšie. Samospráva je zároveň pripravená reagovať na potreby terénu – ak sa ukáže, že je to potrebné, tím bude v budúcnosti personálne posilnený o ďalšieho člena,“ uviedlo mesto s tým, že daným krokom potvrdzuje záväzok byť samosprávou, ktoré nezabúda na svojich najzraniteľnejších obyvateľov a hľadá riešenia pre zlepšenie kvality života všetkého obyvateľstva.

Bratislava s príchodom zimných mesiacov zavádza nové opatrenia pre ľudí v núdzi
Primátor Michaloviec Miroslav Dufinec v súvislosti s iniciatívou zdôraznil, že im záleží na každom obyvateľovi mesta, bez ohľadu na jeho aktuálnu životnú situáciu. „Zriadenie tohto tímu vnímame ako kľúčový krok k tomu, aby naša pomoc nebola len náhodná, ale plánovaná a adresná. Naši pracovníci budú prítomní priamo v uliciach, kde si s ľuďmi v núdzi vybudujú potrebnú dôveru. Cieľom je postupne ich sprevádzať na ceste k dôstojnejšiemu životu a sprostredkovať im nadväzné služby, ktoré im pomôžu vrátiť sa do spoločnosti,“ uzavrel.
