V súvislosti so zmenou klímy bije na poplach aj francúzsky astronaut

Climate COP26 Astronaut's View
Na klimatickej konferencii COP26 v škótskom Glasgowe vo štvrtok vystúpil i francúzsky astronaut Thomas Pesquet. Foto: AP Photo/John Raoux, File

Na klimatickej konferencii COP26 v škótskom Glasgowe vo štvrtok vystúpil i francúzsky astronaut Thomas Pesquet. Prostredníctvom videohovoru s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom opísal pohľad z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) na dôsledky globálneho otepľovania.

Počas telefonátu priznal, že cez okienka na ISS má možnosť vidieť strašidelnú krehkosť jediného domova ľudstva. „Vidíme znečistenie riek, znečistenie atmosféry a podobné veci,“ povedal 43-ročný astronaut.

Ako ďalej poznamenal, to, čo ho skutočne šokovalo, bolo extrémne počasie alebo klimatické javy. „Z vesmírnej stanice sme videli horieť celé regióny. V Kanade, v Kalifornii… Voľným okom sme z výšky 400 kilometrov videli celú Kaliforniu pokrytú oblakom dymu a plameňmi,“ dodal Pesquet, ktorý momentálne zažíva svoju druhú misiu na ISS. V rokoch 2016 – 2017 strávil na obežnej dráhe 197 dní.

Pesquet prezradil, že v porovnaní s prvou misiou na ISS vidí veľké rozdiely v deštruktívnej ľudskej činnosti. Tie sú podľa neho čoraz viditeľnejšie. „Rok čo rok prekonávame rekordy pri požiaroch, búrkach či povodniach. Je to veľmi viditeľné,“ skonštatoval Pesquet.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Thomas Pesquet
Firmy a inštitúcie Medzinárodná vesmírna stanica