V Spišskej Novej Vsi horel domov dôchodcov, seniorom poskytne dočasné ubytovanie ministerstvo vnútra (foto)

Hasiči, domov dôchodcov, požiar
Domov dôchodcov v Spišskej Novej Vsi je zdevastovaný na približne 30 až 40 percent. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 31. marca, 12:52

Seniorom z Domova dôchodcov v Spišskej Novej Vsi, ktorý v utorok zasiahol požiar, poskytne dočasné ubytovanie Ministerstvo vnútra SR. To má priamo v meste školiace vzdelávacie zariadenie. Práve tam im dočasne poskytne ubytovane. Informovali o tom vo štvrtok agentúru SITA z tlačového oddelenia rezortu.

Do zariadenia ministerstva sťahujú seniorov z mestskej haly. Ešte do stredy tam boli ubytovaní utečenci z Ukrajiny, ktorí sú už aktuálne ubytovaní v zariadení Limba v meste. „Školiace zariadenie Ministerstva vnútra SR je pre seniorov vhodnejším dočasným ubytovaním, nakoľko ide o prízemnú budovu,“ skonštatoval rezort.

Finančné krytie nutných opráv

Svoje dočasné útočisko už našli vo štvrtok dopoludnia aj poslední z klientov domova dôchodcov. Autobus ich odviezol do zariadenia civilnej ochrany na Prednej Hute. Informovala o tom na sociálnej sieti spišskonovoveská samospráva. Ako ďalej uviedla, na zabezpečení ubytovania a všetkých potrebných vecí spolupracuje so všetkými zložkami.

Vo štvrtok je naplánované stretnutie s poslancami mestského zastupiteľstva, ktorí budú riešiť finančné krytie nutných opráv požiarom poškodeného domova dôchodcov. „Čaká nás aj stretnutie s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom priamo v poškodenom domove. Vedenie mesta navyše pripravuje účelovú finančnú zbierku na opravy budovy, v ktorej bude môcť verejnosť prispieť na pomoc našim seniorom,“ doplnilo mesto.

Vyhlásenie mimoriadnej situácie

Po utorkovom rozsiahlom požiari strechy je Domov dôchodcov v Spišskej Novej Vsi zdevastovaný na približne 30 až 40 percent. Informoval o tom primátor mesta Pavol Bečarik. Pre požiar, ktorý vypukol v popoludňajších hodinách, bola vyhlásená mimoriadna situácia.

V domove na sídlisku Tarča sa nachádzalo 190 klientov a štyri desiatky zamestnancov, pričom všetkých sa podarilo evakuovať a nikto sa nezranil.

Príčinu požiaru ešte vyšetrujú

Oheň zachvátil strechu domova v utorok približne o 13:30, na mieste zasahovali všetky záchranné zložky. Ako pre agentúru SITA potvrdila Jana Matis Libová z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, požiar sa podarilo lokalizovať ešte v podvečerných hodinách.

Šiesti hasiči s dvoma kusmi techniky a dvaja dobrovoľní hasiči zo Spišskej Novej Vsi ostali na mieste ešte celú noc, museli kontrolovať požiarovisko.

„Dnes (30. marca pozn. redakcie) ráno sa príslušníci vystriedali. Teraz sa prechádza objekt termokamerou,“ opísala s tým, že príčina požiaru je v štádiu vyšetrovania. Na mieste je Požiarnotechnický a expertízny ústav Ministerstva vnútra SR.

Náklady do 2,5 milióna eur

Likvidácia škôd a sprevádzkovanie časti objektu Domova dôchodcov v Spišskej Novej Vsi po utorkovom požiari si vyžiada predpokladané náklady v objeme do 2,5 milióna eur. Informovala o tom v stredu Edita Gondová, pracovníčka mesta pre styk s médiami.

Mesto sa preto v tejto súvislosti obrátilo s prosbou o finančnú pomoc na právnické osoby, podnikateľské subjekty, vyššie územné celky a samosprávy. Tie môžu financie poukázať na darovací účet mesta.

Podľa primátora Pavla Bečarika sa radnica obrátila na ďalšie samosprávy a podnikateľské subjekty, aby mohla čo najskôr pristúpiť k opravám v objekte domova dôchodcov a sprevádzkovať aspoň prvé až tretie poschodie s kapacitou 100 až 150 klientov.

Finančné prostriedky je možné poukázať na spomínaný darovací účet mesta SK68 5600 0000 0034 0042 5044, na základe darovacej zmluvy alebo zmluvy o poskytnutí finančných prostriedkov, ktorej návrh bude na vyžiadanie obratom zaslaný druhej zmluvnej strane.

Hasiči, domov dôchodcov, požiar
Hasiči, domov dôchodcov, požiar
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edita GondováJana Matis LibováMilan KrajniakPavol Bečarik
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR