V rozpočte Slovenska sa presúvajú miliardy eur, tvrdia kontrolóri a upozorňujú na pokračujúci trend

NKÚ; Najvyšší kontrolný ústav
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – V rozpočte Slovenska pokračuje trend presunov obrovských balíkov peňazí do nasledujúceho roka, ktoré súvisia predovšetkým s nedočerpanými zdrojmi z eurofondov.

Výnimkou nie je ani rok 2019, v ktorom sa podľa Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) len za prvé tri mesiace vykonalo v rozpočte až 559 rozpočtových opatrení, z ktorých bolo ôsmimi opatreniami presunutých až 3,2 miliardy eur v súvislosti s nevyčerpanými eurofondmi.

Pomalé čerpanie zrojov

NKÚ preto upozorňuje na pomalé čerpanie zdrojov z eurofondov. „Napriek miernemu zvýšeniu dynamiky čerpania zdrojov Európskej únie v ostatných mesiacoch, národná autorita pre externú kontrolu upozorňuje na riziká a pretrvávajúce problémy, ktoré bránia razantnejšiemu využívaniu fondov pre napĺňanie kľúčových cieľov v oblasti informatizácie spoločnosti, budovaní modernej infraštruktúry či podpore výskumu a inovácií,“ uvádza sa v správe kontrolného úradu.

Najväčší balík zo spomínanej sumy 3,2 miliardy eur nevyčerpaných eurofondov bol podľa NKÚ presunutý v kapitole rezortu pôdohospodárstva v objeme zhruba 1,1 mld. eur a v rezorte dopravy na úrovni približne 874 mil. eur. Kontrolný úrad pripomína, že v minulom roku boli podobným spôsobom v rozpočte presunuté celkovo 4 miliardy eur.

„Kontrolóri poukazujú na to, že tento stav je výsledkom nielen nedostatočného plánovania výdavkov v jednotlivých kapitolách, ale tiež odráža chyby v dodržiavaní pravidiel programového rozpočtovania,“ konštatuje NKÚ.

Prekročenie limitu výdavkov

Rok 2019 je pritom už šiestym rokom implementácie eurofondov z programového obdobia rokov 2014 až 2020, v ktorom čerpanie všetkých operačných programov dosiahlo sumu 3,4 miliardy eur, čo predstavuje len niečo cez 21 % z celkovej alokovanej sumy pre Slovensko.

Ďalšie rozpočtové opatrenia v rozpočte mimo eurofondových zdrojov pritom podľa kontrolórov súviseli v úvode tohto roka napríklad s prekročením limitu výdavkov v kapitole ministerstva vnútra či školstva.

„Konkrétne ide o sumu 115 miliónov eur, ktoré vnútro vyčlenilo na zvýšenie tarifných platov učiteľov základných škôl. Školstvo prekročilo limit výdavkov o 96 miliónov eur, ktoré budú použité na zvýšenie platov učiteľov stredných i vysokých škôl,“ uvádza NKÚ s tým, že medzi zmenami je možné nájsť tiež sumu 14,5 milióna eur, ktoré použije rezort zahraničných vecí na nákup nehnuteľnosti pre generálny konzulát v New Yorku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad