V Kongu sa znovu začala šíriť ebola, krajina okrem toho bojuje aj s koronavírusom a s osýpkami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ebola, Kongo
Pracovník WHO dekontaminuje dvere domu v Kongu, v ktorom objavili ďalších ľudí nakazených ebolou. Foto: SITA/AP

Na severe Konžskej demokratickej republiky (KDR) vypukla nová epidémia eboly, potvrdili zdravotnícki predstavitelia. V provincii Equateur blízko mesta Mbandaka identifikovali šesť prípadov vrátane štyroch úmrtí.

Viac o téme: Koronavírus

Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to oznámil šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý pripomenul, že KDR bojuje s ebolou aj na východe a zároveň sa potýka s ochorením COVID-19 a najväčšou epidémiou osýpok na svete.

Epidémia eboly stále trvá

Je to po druhý raz, čo za ostatné dva roky ebola zasiahla Equateur. V roku 2018 tam zabila 33 ľudí a pod kontrolu sa ju podarilo dostať za niekoľko mesiacov.

Na východe KDR vypukla epidémia eboly v auguste 2018 a odvtedy si vyžiadala najmenej 2 243 mŕtvych. Zatiaľ však úrady nevyhlásili jej koniec, hoci posledného známeho pacienta prepustili v polovici mája.

V krajine však nemôže ešte aspoň mesiac pribudnúť žiaden nový prípad, aby mohla vyhlásiť koniec epidémie.

Počet nakazených koronavírusom je nepresný

Spomínané ochorenie COVID-19 podľa pondelkových údajov Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v KDR potvrdili u 611 ľudí. Dvadsať pacientov v jeho dôsledku zomrelo.

V krajine však vykonali obmedzené množstvo testov a pozorovatelia sa obávajú, že ozajstný počet prípadov môže byť oveľa vyšší.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tedros Adhanom Ghebreyesus