Chorí na ebolu neprichádzajú do liečebných centier v Kongu, boja sa útokov aj polície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
očkovanie, Afrika
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

DAKAR 7. marca (WebNoviny.sk) – Zdravotníci bojujúci s ebolou vo východnej časti afrického Konga čelia po takmer siedmich mesiacoch od prepuknutia epidémie „atmosfére prehlbujúcej sa nedôvery spoločnosti„, uviedla vo štvrtok organizácia Lekári bez hraníc.

Organizácia musela dočasne uzavrieť dve liečebné centrá v samotnom epicentre epidémie po tom, ako ich neznámi útočníci zapálili.

Útoky na liečebné centrá

Ako vo štvrtok v Ženeve uviedla prezidentka tejto organizácie Joanne Liu, doteraz zaznamenali približne tridsať samostatných incidentov a útokov a existujúca atmosféra sa dá opísať ako toxická.

Výsledkom je, že obyvateľstvo sa zdráha priviesť chorých do liečebných centier. Viac ako 40 percent úmrtí tak nastane v komunitách, nie v liečebných zariadeniach.

Podľa Liu sťažujú situáciu aj samotné bezpečnostné zložky. Ako uviedla, „nútenie ľudí políciou podrobiť sa zdravotným opatreniam je nielen neetické, ale aj kontraproduktívne„.

Druhá najsmrteľnejšia epidémia v histórii

Ebola sa v Kongu objavuje pravidelne od jej identifikovania v roku 1976. Posledná epidémia je celosvetovo považovaná za historicky druhú najsmrteľnejšiu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie z 907 potvrdených alebo pravdepodobných prípadov nakazenia sa vírusom najmenej 569 ľudí zomrelo.

V tejto vlne epidémie má zdravotnícky personál k dispozícii oveľa viac nástrojov ako tomu bolo počas epidémie v rokoch 2014 – 2016, keď v západnej Afrike podľahlo vírusu viac ako 11-tisíc ľudí. Napomáha tomu aj vakcinácia, ktorú podstúpilo viac ako 80-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať