V kauze Kuciak a príprave vrážd prokurátorov predvolali vyšetrovateľa NAKA a ďalších svedkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a ïalších skutkov
Obvinený podnikateľ Marian Kočner (uprostred v popredí). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 17. marca 17:13

Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v piatok pokračuje hlavné pojednávanie v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý je spojený aj s kauzou prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Súd na piatkové pojednávanie predvolal štyroch svedkov. Sú medzi nimi príslušník Národnej kriminálnej agentúry Juraj Trenčanský, ktorý sa podieľal na vyšetrovaní vraždy novinára, Dávid Szöke a Adam Huszlicska, ktorí údajne zabezpečili zbrane pre vykonanie skutkov týkajúcich sa prokurátorov. Štvrtou svedkyňou bola Alexandra Janoušková, ktorá bola v prípravnom výbore plánovanej strany Cieľ Mariana Kočnera.

Marián Kočner bude spolupracovať s políciou, vyjadril ochotu objasniť skutky viacerých trestných stíhaní

Trenčanský pred súdom uviedol, že v rámci vyšetrovania vraždy novinára sa venoval hlavne analytickej činnosti. „Gro mojich činností bola analýza a zabezpečovanie komunikácie s operátormi,“ uviedol s tým, že analyzoval napríklad pohyby na účtoch Zoltána Andruskóa.

Niekoľkokrát sa zúčastnil aj na výsluchoch Andruskóa. Ten mu však podľa svedka nedôveroval, keďže ho považoval za policajta napojeného na bödörovcov. „Ja mám za to, že si ma s niekým mýli, nakoľko takéto prepojenia neexistujú,“ povedal.

Stranu im nezaregistrovali

Janoušková vo výpovedi povedala, že s obžalovaným Marianom Kočnerom sa stretla na prelome rokov 2017/2018 možno päťkrát vo veci zakladania strany Cieľ. Peter Tóth ju navyše požiadal o vypracovanie stanov strany. Zaregistrovanie strany však bolo nakoniec neúspešné.

„Na ministerstva vnútra nám to, myslím, odmietli, pretože tam boli nejaké podpisy, ktoré neboli v poriadku,“ uviedla s tým, že týmto sa jej aktivity vo veci skončili.

Dušana Kracinu z kauzy prípravy vrážd prokurátorov prepustili z väzby

Svedok Huszlicska potvrdil, že pre Zoltána Andruskóa zabezpečil na prelome rokov 2017/2018 s pomocou ďalšieho svedka Szökeho dve zbrane. Za to boli obaja odsúdení Okresným súdom Komárno. Podľa vlastných slov však ani nevedel, o aké tipy zbraní išlo.

„Ja sa v tom nevyznám, viem že tam bol tlmič,“ povedal s tým, že on bol v tomto prípade len sprostredkovateľom. Neskôr sa dozvedel, že išlo o samopaly.

Prípad sa prejednáva od minulého apríla

Najvyšší súd (NS) SR v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol. ŠTS tak prípad opätovne prejednáva od apríla minulého roku.

Súd pripojil ďalšiu obžalobu

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

V tejto veci čelia obžalobe okrem Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej aj Dušan Kracina a bosniansky občan Darko Dragič. Tomáš Szabó, ktorý je v prípade vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, v kauze prípravy vrážd priznal vinu a bol vylúčený na samostatné konanie.

Okrem tohto pojednávania je v rámci súdneho procesu vytýčených ešte ďalších päť termínov. Najbližšie pojednávanie sa má uskutočniť 28. marca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adam HuszlicskaAlena zsuzsováAlexandra JanouškováDaniel LipšicDarko DragičDávid SzökeDušan KracinaJán KuciakJuraj TrenčanskýMarián KočnerMaroš ŽilinkaMartina KušnírováPeter PaludaPeter Šufliarsky
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraNS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd v Pezinku