Dušana Kracinu z kauzy prípravy vrážd prokurátorov prepustili z väzby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a ïalších skutkov
Obvinený podnikateľ Marian Kočner (uprostred v popredí). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Dušan Kracina, ktorý čelí obžalobe v prípade prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšiaca a Petra Šufliarskeho už nie je väzobne stíhaný.

Po tom, čo jeho prepustenie potvrdil Najvyšší súd SR prišiel na štvrtkové pojednávanie na Špecializovaný trestný súd do Pezinka už samostatne bez sprievodu eskorty. Vo väzbe tak ešte ostáva obžalovaný Darko D. Obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová sú vo výkone trestov pre iné prípady.

Predvolaní boli štyria svedkovia

Súd na štvrtkové pojednávanie v kauze prípravy vrážd, ktoré je spojené aj s prípadom vraždy novinára Jána Kuciaka predvolal štyroch svedkov. Jeden však vypovedať nemohol, keďže súd nemal potvrdenie o zbavení jeho mlčanlivosti.

V rámci spojeného procesu je ešte vytýčených šesť termínov pojednávaní, konkrétne dva v marci a štyri v apríli.

Objednávka vraždy pre kauzu Technopol

V kauze prípravy vrážd prokurátorov čelia obžalobe okrem Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej aj Dušan Kracina a bosniansky občan Darko D. Podľa prokuratúry zadal v roku 2017 Marian Kočner Alene Zsuzsovej objednávku vraždy vtedajšieho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Dôvodom bolo angažovanie sa dvojice v kauze Technopol. Alena Zsuzsová s požiadavkou oslovila Zoltána Andruskóa. Odmena za vraždu Žilinku mala byť 70-tisíc eur a za vraždu Lipšica 200-tisíc eur. Andruskó s objednávkou oslovil Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka. Tí však od toho neskôr odstúpili.

Objednávku preto Andruskó zadal Dušanovi Kracinovi, cez ktorého sa dostala k Darkovi D. Ten na príprave skutku spolupracoval s odsúdeným členom sereďskej drogovej skupiny Iľjom Weissom. Skutok však nakoniec nebol dokonaný.

Príprava ďalšej vraždy prokurátora

V roku 2018 Marian Kočner následne oslovil Alenu Zsuzsovú vo veci vraždy vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Odmena za skutok mala byť 100-tisíc eur. Dôvodom bolo, že podľa Mariana Kočnera sa mu Šufliarsky „otočil chrbtom“ a nechcel s ním spolupracovať na jeho trestných kauzách.

Alena Zsuzsová opätovne v tejto veci oslovila Andruskóa, a ten Szabóa a Marčeka. Šufliarskeho mali zabiť nástražným výbušným systémom alebo zastreliť. Marčeka a Szabóa však v septembri 2018 zadržali vo veci vraždy Kuciaka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena zsuzsováDaniel LipšicDušan KracinaIlija WeissJán KuciakMarián KočnerMaroš ŽilinkaMiroslav MarčekPeter ŠufliarskyZoltán Andruskó
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd v PezinkuTechnopolÚrad špeciálnej prokuratúry