Aktualizované: Kostoly v Egypte sa stali terčami bombových útokov, zahynuli tri desiatky kresťanov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Egypt
Terčom útoku stal koptský kostol v egyptskom meste Tanta asi 60 kilometrov severne od Káhiry. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 9. apríla 15:16

KÁHIRA 9. apríla (WebNoviny.sk) – Na 25 sa zvýšil počet obetí nedeľného útoku na kostol koptských kresťanov v egyptskom meste Tanta asi 60 kilometrov severne od Káhiry. Oznámilo to ministerstvo zdravotníctva s tým, že zranených je 59 ľudí. K výbuchu došlo v čase, keď bol kostol plný veriacich sláviacich Kvetnú nedeľu.

Terčom útoku sa v rovnaký deň stal aj kostol koptských kresťanov v meste Alexandria asi 200 kilometrov severozápadne od Káhiry. Nálož vybuchla pred kostolom. Druhý útok si vyžiadal šesť obetí a 66 zranených. K útokom sa prihlásila džihádistická skupina Islamský štát (IS).

Kopti sa sťažujú na diskrimináciu

Ide o najnovšie zo série útokov namierených proti koptským kresťanom, ktorých v Egypte žije približne osem miliónov, a tvoria tak desať percent z celkového počtu obyvateľov krajiny. Odkedy sa v Káhire ujala moci islamistická a neskôr armádou podporovaná vláda, cítia sa kopti obzvlášť ohrození a množia sa správy o útokoch a vyháňaní koptských rodín z ich dedín.

Okrem toho sa kopti sťažujú na diskrimináciu, keďže je pre nich prakticky nemožné získať vplyvné miesta v súdnictve, na vysokých školách či v policajných zložkách.

Útoky odsúdil i pápež František

Útoky v kostoloch odsúdil i pápež František. Pápež navyše o niekoľko týždňov plánuje návštevu Egypta. Hlavu katolíckej cirkvi o útoku informovali odkazom na kúsku papiera v čase, keď si pripomínal Kvetnú nedeľu počas slávnostných obradov na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Pápež si krátko pred tým pripomenul obete piatkového útoku nákladným autom v Štokholme.

František vyjadril hlbokú sústrasť „môjmu bratovi, pápežovi Tawadrosovi II, koptskej cirkvi a všetkým milovaným Egypťanom“. Dodal, že sa modlí za všetkých mŕtvych a ranených. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí zvolal po prvom útoku krízové zasadnutie rady pre národnú obranu, oznámila štátna televízia. Na stretnutí by sa mali prerokovať „dôsledky“ tohto činu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pápež František