V dejisku olympiády slávnostne vztýčili slovenskú vlajku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rio de Janeiro
Na slávnosti vztyčovania slovenskej vlajky sa zúčastnili aj športovci, ktorým to dovolil tréningový program. Spolu tu bola asi päťdesiatčlenná slovenská výprava. Rio de Janeiro, 1. august 2016. Foto: facebook.com/Slovensky.olympijsky.vybor

RIO DE JANEIRO 2. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenská výprava sa už oficiálne začlenila do olympijskej rodiny v dejisku Hier XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro. V rámci jedného z pondelkových ceremoniálov v centre olympijskej dediny o 21.30 h SELČ slávnostne vztýčili aj slovenskú vlajku.

Spolu s ňou stúpali nahor aj národné symboly Chorvátska, Konga a Východného Timoru. Slávnosť sa začala približne o 16.15 h miestneho času a nechýbali na nej prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár, šéf slovenskej výpravy Peter Korčok a slovenský veľvyslanec v Brazílii Milan Cigáň.

Odovzdávanie spomienkových predmetov

Na slávnosti vztyčovania slovenskej vlajky sa zúčastnili aj športovci, ktorým to dovolil tréningový program. Spolu tu bola asi päťdesiatčlenná slovenská výprava. „Spomedzi všetkých štyroch krajín sme mali najväčšie zastúpenie, zo športovcov tam boli napríklad kajakári Jana Dukátová, Jakub Grigar, bratranci Ladislav a Peter Škantárovci, plavkyňa Katka Listopadová, gymnastka Barbora Mokošová či stolné tenistky Eva Ódorová a Barbora Balážová,“ informoval agentúru SITA priamo z dejiska Mojmír Gaško z mediálneho oddelenia Slovenského olympijského výboru.

Obrazom: Vizitky slovenských reprezentantov, ktorí štartujú na OH 2016

Súčasťou slávnostnej chvíle vztyčovania vlajok bolo aj tradičné odovzdávanie spomienkových predmetov. Slováci venovali farebnú sklenenú plastiku symbolizujúcu všetky kontinenty či olympizmus, dostali akúsi maketu dejiska OH. „Na všetkých členoch našej výpravy bolo vidieť, že to pre nich bolo príjemné spestrenie pobytu. Brazílčania do toho dali svoj temperament a celkovo pôsobilo prijatie našej krajiny do Olympijskej dediny veľmi dobrým dojmom,“ zhodnotil krátko po skončení šéf slovenskej výpravy Peter Korčok na webe olympic.sk.

Odkaz na pamätnej stene

Približne polhodinový kultúrny program tvorili aj choreografie brazílskych tanečníkov. Zástupcovia každej z krajín zároveň napísali svoj odkaz spolu s podpisom na pamätnú stenu, ktorá je súčasťou myšlienky olympijského prímeria.

Všetky štyri krajiny privítala starostka olympijskej dediny, strieborná medailistka z OH v Atlante 1996 a bronzová zo Sydney 2000, bývalá basketbalistka Janeth Arcainová. „V Riu zažijete nezabudnuteľné chvíle. Olympiáda vás spojí a pre mnohých z vás je tým najdôležitejším podujatím v živote. Olympijské hry dokážu budovať lepší svet a práve túto myšlienku chcem v Riu podporovať,“ uviedla 47-ročná Arcainová.

Po jej príhovore nasledovala hymna Medzinárodného olympijského výboru, ako aj hymny všetkých štyroch krajín. Slávnostné privítania a vztyčovania vlajok sa začali v olympijskej dedine už minulý týždeň. Do začiatku OH 2016 budú týmto spôsobom vítať zástupcov všetkých národných olympijských výborov.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barbora MokošováEva ÓdorováFrantišek ChmelárJakub GrigarJana Dukátová