V bystrickej Kotve sa šíri žltačka

Rómovia
Foto: SITA/Viktor Zamborský

BANSKÁ BYSTRICA 31. augusta (WEBNOVINY) – Medzi obyvateľmi banskobystrického mestského zariadenia núdzového bývania Kotva sa rozšírila vírusová žltačka typu A. Dosiaľ evidujú piatich nakazených vo veku od šesť do 33 rokov, všetci sú hospitalizovaní na infekčnom oddelení Rooseveltovej nemocnice. Podľa hygienikov infekcia môže mať príčinu v poruche kanalizačného systému a nevhodných podmienok na hygienu, pre ktoré v júli nariadili mestu Kotvu zavrieť až do odstránenia poruchy. „Odpadová voda aj s obsahom fekálií vytekala a hromadila sa v priestoroch spŕch, v práčovni, ako aj v priestoroch pre prípravu stravy,“ pripomenula dnes hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. Niektorí z infikovaných pacientov boli ubytovaní v Kotve, niektorí už presťahovaní do náhradného ubytovania. Úrad zdravotníctva nariadil lekársky dohľad nad možnými infikovanými, očkovanie proti žltačke, dezinfekciu a poučenie všetkých bývalých či terajších obyvateľov Kotvy.

Ochorenie na vírusovú hepatitídu A je v podstate ľahkým ochorením. Neexistuje príčinná terapia, iba podporná liečba s vitamínmi, diétou a pokojovým režimom. Nezanecháva trvalé následky. Z terapeutických dôvodov vo väčšine prípadov nie je nutná hospitalizácia, ale to len v prípade, ak by chorí dodržiavali uvedený režim,“ zdôraznila vedúca oddelenia infekčnej epidemiológie RÚVZ v Banskej Bystrici Viera Morihládková.

Havarijný stav upchávajúcej sa kanalizácie v zariadení núdzového bývania Kotva vyrieši mesto Banská Bystrica vybudovaním novej kanalizačnej prípojky.

Rozhodli o tom koncom júla poslanci banskobystrického mestského zastupiteľstva a zároveň na to vyčlenili zmenou tohtoročného rozpočtu mesta takmer 43-tisíc eur. Nová kanalizačná prípojka by mala byť hotová najneskôr do konca októbra. V zariadení Kotva bolo pred rozhodnutím hygienikov o jeho zavretí ubytovaných 134 sociálne slabých občanov, z toho 83 detí. Mesto ich postupne presúva do náhradných priestorov.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom