Útok moslimských militantov v Mjanmarsku si vyžiadal desiatky obetí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MJANMARSKO
MJANMARSKO Foto: SITA/AP

RANGÚN 25. augusta (WebNoviny.sk) – Moslimskí militanti vyzbrojení strelnými zbraňami a mačetami zaútočili v noci na mjanmarské bezpečnostné jednotky na policajných a hraničných stanovištiach. Pri konflikte zahynulo najmenej 32 ľudí vrátane jedného vojaka a desiatich policajtov. Militanti súčasne zaútočili na 26 miest v Arakanskom štáte. Ten je častým dejiskom konfliktov medzi komunitami moslimov a budhistov.

Podľa polície bolo do útoku zapletených viac ako 150 militantov. Vyhlásenie vlády uvádza, že extrémisti najprv zaútočili na policajnú stanicu na severe štátu s použitím podomácky vyrobenej bomby a potom nasledovali koordinované útoky na ďalšie stanovištia. Incidenty sa stali približne o jednej hodine ráno miestneho času.

Útoky sa odohrali deň po zverejnení varovnej správy špeciálnej komisie Organizácie Spojených národov (OSN), podľa ktorej sa zradikalizuje ešte viac ľudí, ak nebude riešené pretrvávajúce napätie medzi etnikami. Arakanský štát sa nachádza na západe krajiny a je domovom viac ako milióna moslimov z etnika Rohingov. Napätie medzi nimi a budhistami, ktorí tvoria väčšiu obyvateľstva tohto regiónu, pretrváva roky. Desiatky tisíc Rohingov ušli do susedného Bangladéša a mjanmarské úrady obviňujú z etnického prenasledovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať