Spojené štáty výrazne znížia poplatok za oficiálne vzdanie sa amerického občianstva. Od 13. apríla klesne z 2 350 dolárov na 450 dolárov, teda o viac než 80 percent, vyplýva z oznámenia zverejneného vo Federálnom registri.
Rozhodnutie ruší zvýšenie poplatku z roku 2015 a vracia ho na úroveň z roku 2010, keď bol zavedený.
Náhodní Američania
Americké úrady uviedli, že pri rozhodnutí zohľadnili aj „nie zanedbateľné nepriame dôkazy o daňových ťažkostiach, s ktorými sa stretáva mnoho amerických občanov žijúcich v zahraničí“.
Zníženie poplatku privítala parížska nezisková organizácia Združenie náhodných Američanov (AAA), ktorá združuje takzvaných „náhodných Američanov“ – ľudí, ktorí získali americké občianstvo napríklad narodením v USA, no celý život žijú v zahraničí.
Dlhodobý tlak
Podľa organizácie je rozhodnutie „priamym dôsledkom“ právnych krokov a dlhodobého tlaku na americké úrady.
„Toto zníženie poplatku je konkrétnym prvým víťazstvom,“ uviedol zakladateľ a prezident organizácie Fabien Lehagre vo vyhlásení na sociálnych sieťach.
Spojené štáty uplatňujú jedinečný systém zdaňovania založený na občianstve, nie na mieste pobytu. To znamená, že aj Američania žijúci v zahraničí musia podávať daňové priznania v USA.
Podrobné údaje
Organizácie zastupujúce amerických občanov v zahraničí upozorňujú, že tento systém im spôsobuje značné administratívne a finančné zaťaženie a často komplikuje aj otváranie bankových účtov.
Podľa zákonov, ako je napríklad Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA), musia americkí občania každoročne uvádzať podrobné informácie o svojich zahraničných bankových účtoch v rámci daňových priznaní.
