USA výrazne znižujú poplatok za vzdanie sa občianstva, vítajú to „náhodní Američania“

Poplatok za oficiálne vzdanie sa amerického občianstva klesne od apríla z 2 350 na 450 dolárov.
Immigration/travel concept
Foto: Ilustračné, Getty Images
Upútavka: V Konzervatívnej kaviarni o západnej civilizácii, pocite viny, migrácii, rasizme a pokrytectve
Zdroj: SITA

Spojené štáty výrazne znížia poplatok za oficiálne vzdanie sa amerického občianstva. Od 13. apríla klesne z 2 350 dolárov na 450 dolárov, teda o viac než 80 percent, vyplýva z oznámenia zverejneného vo Federálnom registri.

Rozhodnutie ruší zvýšenie poplatku z roku 2015 a vracia ho na úroveň z roku 2010, keď bol zavedený.

Náhodní Američania

Americké úrady uviedli, že pri rozhodnutí zohľadnili aj „nie zanedbateľné nepriame dôkazy o daňových ťažkostiach, s ktorými sa stretáva mnoho amerických občanov žijúcich v zahraničí“.

Zníženie poplatku privítala parížska nezisková organizácia Združenie náhodných Američanov (AAA), ktorá združuje takzvaných „náhodných Američanov“ – ľudí, ktorí získali americké občianstvo napríklad narodením v USA, no celý život žijú v zahraničí.

Dlhodobý tlak

Podľa organizácie je rozhodnutie „priamym dôsledkom“ právnych krokov a dlhodobého tlaku na americké úrady.

„Toto zníženie poplatku je konkrétnym prvým víťazstvom,“ uviedol zakladateľ a prezident organizácie Fabien Lehagre vo vyhlásení na sociálnych sieťach.

Spojené štáty uplatňujú jedinečný systém zdaňovania založený na občianstve, nie na mieste pobytu. To znamená, že aj Američania žijúci v zahraničí musia podávať daňové priznania v USA.

Podrobné údaje

Organizácie zastupujúce amerických občanov v zahraničí upozorňujú, že tento systém im spôsobuje značné administratívne a finančné zaťaženie a často komplikuje aj otváranie bankových účtov.

Podľa zákonov, ako je napríklad Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA), musia americkí občania každoročne uvádzať podrobné informácie o svojich zahraničných bankových účtoch v rámci daňových priznaní.

Najnovšie na SITA.sk