USA podpísali obchodnú dohodu s ázijskými a tichomorskými krajinami, cieľom je pripraviť ekonomiky na budúce výzvy

Joe Biden
Sprava: Americký prezident Joe Biden na návšteve Japonska s premiérom Fumio Kishidom. Foto: SITA/AP

Americký prezident Joe Biden oznámil, že 12 krajín sa pripojilo k USA v rámci novej obchodnej dohody, ktorá podľa Bieleho domu pomôže americkej ekonomike užšie spolupracovať s ázijskými hospodárstvami v takých oblastiach, ako sú dodávateľské reťazce, digitálny obchod, čisté energie a boj proti korupcii.

Príprava ekonomík na budúcnosť

Signatármi, ktorí sa pripojili k USA v Indicko-tichomorskom ekonomickom rámci, sú India, Japonsko, Južná Kórea, Austrália, Nový Zéland, Indonézia, Malajzia, Filipíny, Singapur, Thajsko, Vietnam a Brunej. Spolu s USA tieto krajiny tvoria 40 percent svetového hrubého domáceho produktu.

Signatári obchodnej dohody v spoločnom vyhlásení uviedli, že táto zmluva im umožní kolektívne „pripraviť naše ekonomiky pre budúcnosť“ po narušeniach spôsobených pandémiou koronavírusu a ruskou inváziou na Ukrajinu.

Dohoda je deravá

Podľa kritikov má dohoda značné nedostatky. Neponúka totiž stimuly možným partnerom vo forme zníženia ciel alebo poskytnutím väčšieho prístupu na trh USA.

„Myslím si, že mnoho partnerov sa pozrie na tento zoznam a povie: ‚Je to dobrý zoznam. Rád sa zapojím.‘,“ povedal Matthew Goodman, bývalý riaditeľ oddelenia medzinárodnej ekonomiky v Rade národnej bezpečnosti USA počas vlády prezidenta Baracka Obamu.

Dodal však, že zároveň sa môžu pýtať: „Dostaneme vďaka účasti v tomto rámci nejaké hmatateľné výhody?“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden