Američania ohlásili nové sankcie proti Rusku, dotknú sa Putinovho blízkeho spojenca aj banky v Maďarsku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP.

Americké ministerstvo financií v stredu ohlásilo nové sankcie proti ruskému oligarchovi Ališerovi Usmanovi, ktoré sú zacielené na finančnú sieť tohto jedného z najbohatších podnikateľov v Rusku.

Koordinácia s Britmi

Usmanov, ktorý je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina, je terčom sankcií zo strany USA a Európskej únie od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Americký rezort financií uviedol, že nové sankcie, ktoré sú koordinované s krokmi ohlásenými britskou vládou, majú posilniť existujúce postihy a ešte viac narušiť ruský import dôležitých technológií, ktoré Kremeľ používa vo vojne proti Ukrajine.

Ruskom kontrolovaná banka

Sankcie Úradu pre zahraničné aktíva ministerstva financií USA sa týkajú 25 jednotlivcov a 29 inštitúcií. Americký rezort financií spomenul aj Medzinárodnú investičnú banku, ktorá je Ruskom kontrolovanou finančnou inštitúciou v maďarskom hlavnom meste Budapešť.

Sankcie majú postihnúť troch terajších a bývalých manažérov, a to ruských občanov Nikolaja Kosova a Georgija Potapova a maďarského občana Imreho Laszlóczkiho.

Rezort financií USA vo vyhlásení uviedol, že táto banka „umožňuje Rusku zvýšiť svoju spravodajskú prítomnosť v Európe, otvára dvere pre škodlivé aktivity Kremľa v strednej Európe a na západnom Balkáne a mohla by slúžiť ako mechanizmus pre korupciu a nelegálne financovanie, vrátane porušovania sankcií“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ališer Usmanov
Firmy a inštitúcie Medzinárodná investičná banka