Z Havaju sa stane svetová jednotka vesmírneho výskumu, postavia tu najväčší teleskop

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teleskop; Havaj
Gigantický teleskop má vyrásť na Havaji.

HONOLULU 29. septembra (WebNoviny.sk) – Dlhoročná snaha o vybudovanie najväčšieho svetového teleskopu na posvätnej hore na Havaji sa po získaní ďalšieho kľúčového povolenia opäť približuje k realizácii. Havajské úrady vydali stavebné povolenie pre stavbu teleskopu, ktorý sľubuje nový revolučný pohľad na vesmír.

Zároveň ale vzbudzuje vlnu protestov miestnych obyvateľov pre negatívny dopad na posvätné miesto, kde má byť vybudovaný. Kritici sa proti stavebnému povoleniu plánujú odvolať na najvyššom súde.

Tridsaťmetrový teleskop v hodnote 1,4 miliardy dolárov (v prepočte takmer 1,19 miliardy eur) na najvyššej hore na Havaji s názvom Mauna Kea. V porovnaní s doteraz najväčším teleskopom na svete má byť až trojnásobne širší a zaberať deväťkrát viac miesta, pričom by spravil z Havaja svetovú jednotku v oblasti vesmírneho výskumu.

Plány na projekt vznikli v roku 2009 keď sa vedci po päťročnom v prieskume rozhodli, že hora na Havaji má ideálne podmienky pre umiestnenie vesmírneho teleskopu. Povolenie stavať v chránenej oblasti získali v roku 2011. Po protestoch pôvodných obyvateľov ale toto rozhodnutie v roku 2015 najvyšší súd spochybnil a nariadil jeho opätovné prejednanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať