Ostrého kritika Putina zadržala ruská polícia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alexej Navaľný
Ruský líder opozície Alexej Navaľnyj. Foto: archívne, SITA/AP

MOSKVA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Polícia v piatok znova zatkla opozičného lídra Alexeja Navaľného. Ten o tom informoval prostredníctvom sociálnych sietí. Ako napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, dôvod jeho zatknutia mu úrady zatiaľ neprezradili. Podľa agentúry TASS, ktorá citovala políciu, opozičného politika zatkli za zvolávanie nepovolených protestov.

Navaľnyj plánoval v piatok vycestovať do Nižného Novgorodu, kde sa má uskutočniť protest, ktorý mal viesť. Ten však mestská radnica povolila. Spolupracovníci aktivistu však už medzičasom oznámili, že polícia zhabala ich zariadenie, ktoré mali v meste pred protestom prichystané.

„Kremeľ vidí moje stretnutia s voličmi ako veľkú hrozbu a dokonca ako urážku. Dlho rozprávajú o tom, že opozícia nemá podporu v regiónoch a teraz ich bolí dokonca sa pozrieť na naše zhromaždenia,“ vyjadril sa Navaľnyj vo videu, ktoré nakrútil na policajnej stanici a vyzval všetkých jeho podporovateľov, aby v proteste pokračovali aj v prípade, ak by sa tam nedostal.

Navaľnyj je najviditeľnejším a najpopulárnejším kritikom prezidenta Vladimira Putina. Opozičný aktivista proti nemu a jeho vláde zorganizoval viacero masových protestov. Navaľnyj sa chystá kandidovať za prezidenta Ruska vo voľbách v roku 2018. Podľa Ústrednej volebnej komisie ale jeho kandidatúra nie je možná pre februárové usvedčenie zo sprenevery v kauze Kirovles a následný podmienečný trest. Aktivista však toto rozhodnutie odmieta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexej NavaľnyjVladimir Putin