Ultimátum pre Danka v kauze titul vypršalo, opozícia podá návrh na jeho odvolanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Danko, SNS
Predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.

BRATISLAVA 2. novembra (WebNoviny.sk) – Opozícia v piatok podáva návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Agentúre SITA to potvrdila podpredsedníčka Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Lucia Ďuriš Nicholsonová s tým, že jediným bodom programu bude návrh na odvolanie Andreja Danka z postu predsedu NR SR.

Mal zverejniť rigoróznu prácu

Danko mal podľa nej týždeň na to, aby predstúpil pred verejnosť a zverejnil svoju rigoróznu prácu. Ďuriš Nicholsonová je presvedčená, že je veľmi dôležité, aby verejnosť vedela, kto je druhý najvyšší ústavný činiteľ. Podľa nej existujú dva dôvody na to, aby bol Danko odvolaný z funkcie.

„Prvým dôvodom je kauza okolo jeho rigoróznej práce. Nikto nevieme na základe čoho a ako nadobudol svoj titul. Druhý dôvod sú jeho proruské ambície, ktoré sú v príkrom rozpore so zahraničnou politikov Slovenskej republiky. Teraz sa prihlásil k orbánovskej politike a volá po centralizácii moci. To je neprípustné,“ vyhlásila pred týždňom na tlačovej besede, kde Dankovi opozícia dala týždenné ultimátum. Zároveň uviedla, že v zahraničí sa najvyšší ústavní činitelia vzdávajú svojich funkcií za omnoho menšie prehrešky.

Predseda NR SR Andrej Danko musí do siedmich dní od podania návrhu túto schôdzu zvolať. Na začiatku schôdze musí plénum zahlasovať za program, až následne môže schôdza pokračovať.

Trestné oznámenie Ďuriš Nicholsonovej

Podľa Ďuriš Nicholsonovej má verejnosť právo poznať pravdu. „Takto morálne zdevastovaný človek zastáva druhú najvyššiu ústavnú funkciu v tejto krajine, to je neprípustné,“ vyhlásila s tým, že podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze má od poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS), hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a Sme rodina – Boris Kollár, a tiež od nezaradených poslancov okolo Miroslava Beblavého.

Ďuriš Nicholsonová podala v utorok 16. októbra trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa a zároveň podnet na Generálnu prokuratúru SR, aby preskúmali zákonnosť konania vedenia Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, ktoré po 18 rokoch utajilo dovtedy verejnú rigoróznu prácu Andreja Danka.

Vedenie banskobystrickej univerzity potvrdilo existenciu rigoróznej práce Andreja Danka, ako aj prijatie jeho žiadosti zo dňa 21. septembra 2018 o jej nesprístupnenie. Zároveň vyzvalo Danka, aby prácu zverejnil. UMB to chce dosiahnuť zákonnou cestou.

V životopise uvádza len Univerzitu Komenského

„Uchádzač požiadal o vykonanie rigoróznej skúšky dňa 21. decembra 1999 na Katedre správneho práva a medzinárodného práva Právnickej fakulty UMB, kde si zvolil tému Verejná správa a jej charakteristické črty. Rigorózna skúška bola vykonaná dňa 21. júna 2000 v súlade s platnou legislatívou a internými normami univerzity v odbore správne právo s výsledkom skúšky vyhovel,“ uviedla UMB vo svojom stanovisku, ktoré je zverejnené na stránke univerzity.

Denník N 24. septembra napísal, že predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko tají, ako sa stal doktorom práv. V životopise si uvádza iba štúdium na Univerzite Komenského, kde ukončil magisterské štúdium. Titul JUDr. získal na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB). Svoju záverečnú prácu odmietol zverejniť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoBoris KollárLucia Ďuriš Nicholsonová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris Kollár