Uhrík kúpil byt bez hypotéky v komplexe spájanom s Bödörom, nadácia si posvietila aj na jeho iné nehnuteľnosti

REPUBLIKA: Predstavenie kandidátky
Predseda hnutia Republika Milan Uhrík. Foto: SITA/Milan Illí­k

Predseda hnutia Republika Milan Uhrík si kúpil pred časom byt bez hypotéky v komplexe spájanom s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom.

Informuje o tom Nadácia Zastavme korupciu v rámci analýz majetkov lídrov strán, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu. Analýzy pripravila v spolupráci s portálmi Finstat.sk a Transparex.sk.

Príjem z funkcie europoslanca

Nadácia poukazuje na to, že Uhrík zbohatol, odkedy sa stal europoslancom. Odvtedy mu k iným nehnuteľnostiam, ktoré vlastní spolu s manželkou, pribudol napríklad byt v nadštandardnom komplexe Orbis v centre Nitry. Uhrík uviedol, že ho kúpil bez hypotéky za 172-tisíc eur.

Od roku 2019 som europoslancom, čiže príjem z funkcie za toto obdobie je okolo 400-tisíc eur. Z týchto peňazí sme kúpili investičný byt v Orbise,” tvrdí. Byt však podľa nadácie nadobudli v roku 2021, keď bol europoslancom iba dva roky.

Faktom však je, že jeho príjmy môžu byť ešte o čosi vyššie, ako sám priznáva, keďže europoslanci dostávajú aj paušálne náhrady. Konkrétne je to 338 eur za každý deň rokovania Európskeho parlamentu, na ktorom sa fyzicky zúčastnia.

Možná spojitosť s Bödörom

Ako uvádza Nadácia Zastavme korupciu, bytovku v centre Nitry stavala akciová spoločnosť Orbis Nitra, ktorú od mája 2019 vlastnili spoločnosti Inpek a APE Development. Jej jediným vlastníkom bol investičný fond Avant Private Equity SICAV, a.s. Akcie tohto fondu v minulosti vlastnil aj nitriansky oligarcha Norbert Bödör.

Uhrík s manželkou vlastnia podľa katastra v Orbise dvojizbák s výmerou 68,3 metra štvorcového. Na stránke projektu si developer pýta za menší byt (61 metrov štvorcových) 195-tisíc eur. Uhrík tvrdí, že byt kúpili za bežnú katalógovú cenu a bez špeciálnej zľavy.

Rezolútne odmietam akékoľvek spájanie s Norbertom Bödörom, a to aj cez vágne pojmy ‚jemu blízka firma‘. S pánom Bödörom som sa v živote nestretol a nijako s ním nikdy nekomunikoval,” zdôraznil Uhrík. Dodal, že kúpu riešili cez obchodnú kanceláriu a nekomunikovali s vedením spoločnosti.

Financuje Republiku pôžičkami

Uhrík financuje aj svoje hnutie Republika pôžičkami a darmi. Na kampaň požičal strane dvakrát po stotisíc eur s trojpercentným úrokom. Jeho manželka Zuzana poskytla pôžičku 30-tisíc s rovnakým úrokom. Investícia sa im vráti zo štátneho rozpočtu aj so zhodnotením na úrokoch, keď sa dostane Republika do parlamentu.

Peniaze požičiavame za trojpercentný úrok, lebo bezúročné pôžičky nám v minulosti (ešte v ĽSNS) audítori kritizovali, že musia byť za tzv. obvyklé podmienky, aby nešlo o poskytnutie skrytej výhody,“ vysvetlil Uhrík.

Republiku financuje aj cez osobné dary. Napríklad podľa poslednej zverejnenej výročnej správe strany išlo spolu o dary vo výške 22 500 eur plus okolo 5 000 eur členské, informovala nadácia.

Pred politikou úspešne podnikal

Uhrík si potom, čo sa začal angažovať v politike, kúpil dom v Nitre. Tvrdí, že ide o radovú zástavbu, ktorá ho stála 125-tisíc eur. Zároveň deklaruje, že už pred vstupom do politiky mal kapitál, podnikal v IT sektore a jeho manželka zarábala nadpriemerne v zahraničí – najprv v Londýne a potom vo Viedni.

Predseda Republiky zároveň hovorí, že už pred vstupom do vysokej politiky mal za sebou úspešné podnikanie a vlastnil nehnuteľnosti. Nadácia Zastavme korupciu informuje, že ďalšie mu pribudli potom, čo sa stal šéfom Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja. Bolo to v čase, keď bol županom jeho vtedajší stranícky šéf Marian Kotleba.

Firma s nulovými tržbami

Kúpil si byt v Banskej Bystrici, už predtým mal apartmán v Bratislave a ďalší byt vo Zvolene. Byt v Bystrici predal, keď si kúpil dom v Nitre. Takisto si bez hypotéky zaobstaral pozemok v mestskej časti Nitry Horné Krškany za 131-tisíc eur.

Uhrík má spolu s manželkou firmu MegaTech Solutions, ktorá sídli v bratislavskej Petržalke. Z jej účtovných závierok nevyplýva, že by bola úspešná, vlani mala nulové tržby. Vznikla rok pred Uhríkovým aktívnym vstupom do vysokej politiky v roku 2015.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian KotlebaMilan UhríkNorbert Bödör
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajHnutie RepublikaNadácia Zastavme korupciu