Učitelia plánujú stupňovať štrajk, návrh vlády je výsmechom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štrajk učiteľov
Jedna z prázdnych tried na Gymnáziu Jura Hronca, ktoré sa zapojilo do štrajku. Štrajk organizuje štrajkový výbor Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU). Bratislava, 29. september 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 5. októbra (WebNoviny.sk) – Iniciatíva slovenských učiteľov plánuje stupňovať svoj štrajk. Učitelia budú najbližšie štrajkovať v piatok 7. októbra, následne budú v štrajku pokračovať vo štvrtok 13. októbra, v stredu 19. októbra a v utorok 25. októbra.

Intervaly štrajkových dní tak skrátia z pôvodných osem dní na šesť dní. Vo všetkých termínoch vynechajú prvé štyri vyučovacie hodiny. Na brífingu to povedal Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov s tým, že svoje požiadavky považujú za oprávnené a štrajk za legitímny.

Návrh vlády považujú za výsmech

Iniciatíva slovenských učiteľov organizuje na 7. októbra zároveň aj Bazálny pochod. Nespokojní učitelia a ich prívrženci budú v Bratislave pochodovať od 8:30 od Domu odborov až po ministerstvo financií.

Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov sa vyjadrili aj ku kolektívnemu vyjednávaniu. Reagoval tak na návrh vlády, aby sa zvyšovanie platov od nového roka netýkalo pedagogických a odborných zamestnancov v školstve. Kočan hovorí, že tento návrh je výsmechom nielen učiteľom, ale aj riaditeľom a všetkým odborným organizáciám, ktoré pôsobia v školstve.

Ako uviedol, iniciatíva nerozumie, prečo keď sa všetky odborné organizácie zhodli v spoločnej deklarácii na číslach, ktoré školstvo potrebuje, prichádza minister financií s nulovým návrhom.

Reakcia na Dankove slová

Iniciatíva zároveň reagovala aj na vyjadrenia predsedu NR SR Andreja Danka, ktorý označil požiadavky iniciatívy za nereálne a samotnú iniciatívu za pomerne neznámu. Kočan dnes uviedol, že hneď druhý deň počas zimného štrajku 26. januára kontaktoval Iniciatívu slovenských učiteľov asistent Andreja Danka a vyzval ich na spoluprácu.

Iniciatíva pritom podľa Kočana dostala e-mail od Ľudovíta Hajduka, ktorý viedol pri predvolebnej kampani v SNS tím pre školstvo, a ktorý je momentálne riaditeľom Štátneho pedagogického ústavu. Hajduk v ňom pritom podľa Kočana písal, že SNS podporuje požiadavky ISU pre ďalší odborný dialóg pre nastavenie systémových opatrení na zlepšenie nášho školstva.

Zástupcovia vlády v pondelok 3. októbra na druhom kole vyjednávania o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa pre štátnu a verejnú službu navrhli, aby sa platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe v budúcom roku zvýšili o pevnú sumu 23 eur. Takéto zvýšenie platov by sa však netýkalo pedagogických a odborných zamestnancov v školstve, keďže im platové tarify vzrástli od začiatku septembra tohto roka o šesť percent.

Iniciatíva slovenských učiteľov vyhlásila začiatkom septembra stupňovaný štrajk učiteľov, ktorý sa začal v utorok 13. septembra hodinovým prerušením práce. Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov uviedol, že sa doň zapojilo 1773 učiteľov zo 106 škôl zo všetkých krajov. Následne pokračoval štrajk v stredu 21. septembra, keď 2000 učiteľov z vyše 150 škôl prerušilo prácu na dve vyučovacie hodiny. Vo štvrtok prerušilo 2031 učiteľov prácu na tri hodiny. Pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve je pritom približne 89-tisíc.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRVláda SR